Dr. Sadık Ahmet kabri başında anıldı

1923 yılında imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile Yunanistan’da bırakılan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın verilmeyen vatandaşlık hakları ve özgürlüğü için mücadele vermiş dava adamı merhum Dr. Sadık Ahmet 19. ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın unutulmaz lideri, DEB Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanı merhum Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıl dönümü münasebeti ile, bugün 24 Kasım 2014 Perşembe günü Gümülcine’de kabri başında anma töreni düzelendi.

Dostluk Eşitlik Barış Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafından düzenlenen anma töreni saat 17:30’da gerçekleşti. Törene, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri, İskeçe, Gümülcine ve Meriç illerinden farklı köylerden soydaşlar katıldı. Ayrıca törene anavatan Türkiye'den ve konuşumuz Bulgaristan’dan siyasi temsilciler vedernek yöneticileri de katıldılar.

Anma töreni, İsmail Karagöz ve Edirne Selimiye Camii İmamı Tamer Alat’ın okuduğu salâ ve Asr-ı Şerif ile başladı. Duayı ise Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm yaptı.

Program devamından T.C. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, T.C. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül, T.C. Selanik Başkonsolos Tuğrul Biltekin, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’nun gönderdiği mesajlar okundu.

Mesajların ardından 25 Mayıs tarihinde yapılan AP seçimlerine ilk defa katılan DEB Partisi’nin aldığı 43 bin oyu temsilen, Dr. Sadık Ahmet’in mezarına 43 gül bırakıldı.

Program, konuşmalarla devam etti. Açılış konuşması DEB Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş tarafından yapıldı. Devamında BTTDD’ni temsilen Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, T.C. Gümülcine Başkonsolosu İlhan Şener, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Sinan Ogan, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından konuşmalar yapıldı. Törende teşekkür konuşmasını ise Levent Sadık Ahmet yaptı.

Protokol üyeleri yaptıkları konuşmalarda, merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın refahı, hakları, özgürlüğü, birlik beraberliği için vermiş olduğu mücadelenin önemine değindiler.

Anma programı Mevlid-i Şerid ile devam etti. Mevlid-i Şerif, geçen senelerde Gümülcine Eski Camiinde okutulurken, bu yıl Büyük Sirkeli köyü camiinde okutuldu. Anma törenine katılan, mevidi dinlemeye giden soydaşlara DEB Partisi tarafından Sirkeli köy meydanında iftar yemeği verildi.

DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafında düzenlenen anma etkinliği, BTAYTD’i çatısı altında faaliyet gösteren Genç Akademisyenler Topluluğu’nun düzenlediği 6. Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın Sirkeli futbol sahasında oynanan final maçı ve madalya töreni ile sona erecek.

Kaynak: Ramadan Molla

Anahtar Kelimeler: Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya