Almanya Başbakanı Merkel: İslam, Wulff ’un da dediği gibi Almanya’ya aittir

Başbakan Angela Merkel (CDU), partisinin göç konulu bir konferansında “İslam Almanya’ya aittir” dedi. Merkel ifadesini daha da netleştirerek, bu sözünden dolayı eleştirilere maruz kalan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u hatırlatarak, “Wulff’un dediği g

Başbakan Angela Merkel, partisi Hıristiyan Demokrat Birlik ‘in (CDU) göçmen politikasına yeniden şekil vermek için düzenlediği “Göçmenler toplumun parçası oldu mu? Farklılığın sunduğu imkanlar” konulu konferansta “İslam Almanya’ya aittir” dedi.

Bu sözünden dolayı eleştirilere maruz kalan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’a atıfta bulunan Merkel, “Wulff’un da söylediği gibi İslam Almanya’ya aittir” vurgusunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde camilerde Müslümanların teröre ve ayrımcılığa karşı düzenledikleri etkinliğin kendisini memnun ettiğini ifade eden Başbakan Merkel, İslam’ı kötü emelleri için kullanan azınlık bir grubun olduğunu, ancak bunun sadece İslam için geçerli olmadığını, başka dinleri kötü niyetleri için kullanan insanların da çıkabileceğini dile getirdi.

Almanya’da camilere ve sinagoglara yönelik kundaklama girişimlerini de gündeme taşıyan Merkel bu konuda da net ifadeler kullandı. Merkel, “Camilere ve sinagoglara yapılan saldırılar bizim değerlerimize yapılmış saldırılardır.” dedi.

Yabancılık, güven duymama, farklı dış görünüş, dil yetersizliği gibi durumlarda insanların hemen önyargılı davranabildiğini ifade eden Şansölye, bunu büyük bir bilgi eksikliğine dayandırdı.

Merkel, “Bu bilgi eksikliğini hafife almamalıyız Ramazan’da orucu birisine sorsanız bilmeyebilir. Karşılıklı konuşmamız, birbirimize hikâyelerimizi anlatmamız gerekiyor. Doğu ile Batı Almanya birleştiğinde de birbirimize yabancı duruyorduk. Hikayelerimizi anlattık ve tanıştık.” dedi.


ALMANYA MODERN BİR UYUM ÜLKESİ OLABİLİR

Almanya’ya gelen göçmenlerin hem toplum hem de ülke için bir şans olduğunu da söyleyen Merkel, gelen insanlardan yeni şeyler öğrenildiğini ve topluma katkı sağlandığını kaydetti.

Gelen insana ‘Dur bakalım sana yerimiz var mı?“ diye sorulmayacağını ifade eden Merkel, “Gelene yer göstermeliyiz“ dedi. Partisi CDU’nun birçok göçmenin siyaset yurdu olabileceğini belirterek “Toplumu birlikte şekillendirebiliriz“ çağrısında bulunan başbakan, CDU’nun sadece Hıristiyanların değil başka inançtan olanların veya inancı olmayanların da partisi olduğunu kaydetti.

“Birlik, demokrasi, adalet, özgürlük, onur, eşitlik herkesin ortak değeri ve herkesi ilgilendiriyor “diyen Merkel, bu değerler etrafında birleşilebileceğini vurguladı.


CDU GENEL SEKRETERİ TAUBER: GÖÇMENLERE DEĞERLERİMİZİ ANLATACAĞIZ

CDU Genel Sekreteri Peter Tauber ise, Almanya’da doğup büyüyen gençlerin uyum sorunu olmadığını söyledi. Tauber, “Gençler artık doğdukları yerleri evleri görüyor. Yabancı değiller.“ dedi.

CDU olarak kapılarını göçmenlere açmanın yeterli olmayacağını kaydeden Tauber, insanların ayaklarına gidip değerlerini anlatıp ikna ederek davet edeceklerini vurguladı. Tauber, CDU’nun Hıristiyanlık (C) değerlerine önem vermekle birlikte U’ya yani Birlik’e de çok önem verdiklerini ifade etti.


CDU/CSU GRUBU UYUM SÖZCÜSÜ CEMİLE YUSUF: MESLEĞİMİZ GÖÇMENLİK DEĞİL

CDU’nun göçmenlere yönelik kurduğu „Netzwerk- Integration“ inisiyatifinin başkanı ve Birlik Partileri Grubu Uyum Sözcüsü Cemile Yusuf da konuşmasında, Almanya’da hiçbir yeteneğin kaybolmaması gerektiğini söyledi. Almanya’da avukat, doktor, mühendis, öğretmenlik gibi birçok meslek alanında göçmenlerin olduğunu söyleyen Yusuf, “Bizim mesleğimiz göçmenlik değil“ dedi.

CDU’nun insanların inançlarını ciddiye aldığını ifade eden Cemile Yusuf, kendisini CDU’ya yönelten değerlerin başında din politikası olduğunu kaydetti.

Göçmenlere şans eşitliği sağlanmasının önemine değinen Yusuf şöyle konuştu: “Kimse isminden, renginden veya etnik kökeninden dolayı ayrımcılık yaşamamalı. Biz uyumda başarılı adımlar attık fakat ne zaman OECD eğitim raporunda göçmen öğrenciler örnek hale gelirse daha başarılı oluruz. Neden 25 sene sonra ülkenin başbakanı bir göçmen olmasın?“ diye sordu.

CDU’nun İslam Konferansı, İslam ilahiyat fakülteleri, İslam din dersleri adımlarını attığını hatırlatan Cemile Yusuf, bütün dinlerin eşit şekilde tanınması gerektiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler: Almanya, Angela Merkel, Cemile Yusuf, Uyum Zirvesi