Türkçemize sahip çıkalım

2016-2017 öğretim yılının yarı yıl notlarıyla örenciler okulun yarısnı tamamlamış oldular.. Bütün öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bir kısım veliler henüz çocukları yeni okula başladıkları için ilk karne heyecanı yaşayacaklar. Bazıları da ileriye yönelik kendilerine göre hesaplar yaparak çocuklarının ilkokul dördüncü sınıfdan sonra hangi okulu tercih edeceklerinin hesaplarını yapıyorlar. Bana göre en önemli ve ilerisi için de bir o kadar önem taşıyan bir tercih yapacaklar. Tabiki bunlar eğitimin içindeki tatlı heyecanlar. 

 

Gelelim biz Türkler için olmazsa olmaz anadilimiz Türkçenin durumuna. Önce kendi kendimize soralım.Türkçe olmazsa ne olur? Türkçen olmazsa kendi kültürünü yaşayamazsın. Türkçen olmazsa Türkiye'deki akrabalarınla Almanya'da büyüyen çocukların anlaşamazlar. Türkçen olmazsa Türklerle aranda bir bağlantı olmaz.Türkçen olmazsa kimlik de olmaz. Eğer ben kimliksiz de yaşayabilirim diyorsan, o zaman sen kendini zaten kaybetmişsin. 

 

Türkçe dersine kayıt yaptırmak istiyorum; fakat çocuğumun gittiği okulda böyle bir imkan yok diyenler de olabilir. Bu durumda kanunun verdiği haklardan yararlanılmalı. Bu başvuruları yapmak için 15 öğrencinin Türkçe dersi almak istemesi gerekiyor. Bu durumda okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurlumalı. Baktınız ki okul müdürü (ilgilenmek durumunda) ağırdan alıyorsa; buradan bir netice alınmazsa, şehir eğitim müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları halinde durum değerlendirilir. Bunu da yapamıyorsanız, bu konu ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları, öğrenci veli dernekleriyle yada yerel siyasetçlerle, Uyum Meclisi yada Belediye Meclisi üyeleriyle irtibata geçerek durumu izah ediniz. Onlar size mutlaka gereken açıklamayı yaparlar. 

 

Türkçenin önemi konulu paneller ve konferanslar yapılıyor. Bazı sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten bu konuda oldukça duyarlılar. Yaptıkları toplantılar ve yayınladıkları bildirilerle Türkçenin önemini vurguluyorlar. Bağlı bulunduğumuz Başkonsolosluklarımızın Eğitim Ataşelilkleri de Tükçenin önemini dile getiren programlar ve açıklamalar yaparak konunun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Fakat, burada en duyarlı olması gerekenler öğrenci velileridir. Sayın öğrenci velileri butür toplantılara da katılarak bilgi edinebilirsiniz. Çünkü bu toplantılarda konuya vakıf olan görevlilerle birebir konuşabilme imkanınız mevcut. 

 

Türkçenin önemi önümüzdeki senelerde Almanya-Türkiye arasında ticari alanda daha da önem kazanacağı bilinmeli. Ticari alanda her iki dili iyi bilen elemanların iş bulma şanslarının daha fazla olacağı da unutulmamalı. Bu durumu da gözönünde bulundurarak Türkçe hem benliğimizi korumak hem de ekonomik açıdan büyük önem arz ediyor. 

 

Gelecek yazımda bulumak ümidiyle sağlıcakla kalınız.  

Anahtar Kelimeler: