Poliste ırkçılık baskını

Poliste ırkçılık baskını

Duisburg

 

Duisburg Polisi’nde polis aracından çıkan ırkçı etiketten dolayı baskın düzenlenirken olaya savcılık ve devlet koruma dairesi el koydu.

 

ALMANYA’NIN Duisburg kentinde 1 Mayıs gösterilerinde bir polis aracının içinde aşırı sağcı yanlısı ‘Kimlik Hareketi’ (Identitäre Bewegung) grubunun çıkarma etiketi bulunduğu bildirildi. Aşırı sağcı etiketin ortaya çıkması üzerine Duisburg Polis Merkezi’nde operayon yapıldığı, merkezde aşırı sağcı materyal, belge ve sembol araması yapıldı. Baskın sonrasında poliste soruşturma başlatıldığı belirtildi.

 

Olayla ilgili Kuzey Ren Vestfalya (NRW) İçişleri Bakanı Heribert Reul, çıkartmanın polis aracının güneşliğinde bulunduğunu ve etikette ‘Kendini savun. Bu senin ülken’ (Wehr dich. Es ist dein Land) yazdığını okuduğunu açıkladı. Bu etiketin polis aracında olmaması gerektiğinin altını çizen Reul, etiketin oraya nasıl yapıştırıldığını araştırdıklarını ifade etti. Yabancı birilerinin böyle bir etiketi polis aracına yapıştıramayacaklarını belirten Heribert Reul, polis aracında 6 polis memurunun olduğunu söyledi.

 

Duisburg Polisi’nin açıklamasına göre polis aracında aşırı sağcı etiketten dolayı kurum içinde savcılıkla birlikte tedbirler başlattıklarını belirtti.

Olayla ilgili savcılık ve devlet koruma dairesi soruşturma başlatırken etiketin ne kadar süredir araçta olduğunun bilinmediği kaydedildi. Duisburg Emniyet Müdürü Elke Bartels, ırkçı düşüncelerin polis saflarında yeri olmaması gereğine değindi.Bartels, olayı her ayrıntıları ile ciddiye aldıkları ve çözeceklerini belirtti.

 

Kimlik Hareketi isimli aşırı sağcı grup 2016’dan beri Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izleniyor. Grup,2012’den beri Almanya’da faaliyet gösteriyor.

 

 

Anahtar Kelimeler: Poliste ırkçılık baskını