Kupa Beyi Freiburg

Kupa Beyi Freiburg

1976 - 1977 sezonunda başlatılan ve çok geniş katılımla, tüm Almanya genelinde yapılan Atatürk kupası bazı nedenlerden dolayı kaldırılmıştı. 2009 yılından beri sadece Karlsruhe Başkonsolosluğuna bağlı Baden Bölgesinde devam eden, Ulu Önder Mustafa Kemal A

18 takımın katılımı ile yapılacak olan turnuva, SV Müklacker Türkspor  futbolcularının otoyolda kaza yapmaları sonucu turnuvaya katılamayarak 17 takımla mücadele edildi.  

Baden Bölgesinde senede bir kez biraraya gelen Türk futbol klüpleri, bu prestijli kupayı almak için kardeşlik, dostluk ve centilmenlik çercevesinde kıyasıya mücadele ettiler.

Türkspor Mosbach futbol klubünün organize ettiği  ‘39. Atatürk Kupası’  tüm dünyada ve ülkemizde yapılan terör saldırılarında hayatlarını kaybeden insanlar için bir dakikalık saygı duruşunun ardında İstiklal Marşı ve Alman ulusal marşı okundu.  

Mosbach Pattberghalle’de Murat serin  tarafında açılan  30 metrelik dev Türk bayrağı altındaki turnuvaya,  

A grubunda  Mosbach Türkspor, TC. Fatihspor Baden-Baden, KSC Schwetzingen, Sinsheim Türkgücü, Fc Bosporus Weil.
B grubunda  Mannheim Türkspor, Türkgücü Freiburg, FC. Hochstätt Türkspor, TTSC Buchen, Dost Gençlik Bad.Säckingen.
C grubunda  GSK Karlsruhe, Fatihspor Pforzheim, Turanspor Mannheim.
D grubu GU-Türkspor Pforzheim, FC. Wiesloch, Türkiyemspor Selbach, Ataspor Offenburg katıldı.

Turnuvaya, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol,Sosyal Güvenlik ve Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Mosbach Belediye Başkanı Michael Jann, SPD Milletvekili Dr. Dorothee Schlegel, Karlsruhe Konsolosluğu Atatürk kupası sorumlusu Erdi Eren, 2015 Almanya  entegrasyon ödülü sahibi Martin Rietsch, Atatürk kupası organizatörleri Bülent Polat, Attila Beydi, spor klupleri başkanları ve 600 yakın spor sever katıldı.

Mosbach Türkspor Başkanı Cengiz Çelik selamlama konuşmasında,  Bu yıl 39’ncusu gerçekleştirilen turnuva sayesinde bölgemizdeki Türk futbol takımlarını, yöneticilerini ve taraftarlarının birbirlerini yakında tanımaları, var olan dostlukların ve sevgi bağılarının kuvvetlendirmeleri açısında anlamlı bir organizasyon. Bu turnuvaya 18 takımın katılması gerekiyordu. Maalesef Mühlacker Türkspor’un kaza yapmaları sonucu  turnuva 17 takımla devam edecek. Yöneticiler ve futbolcu kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Organizasyonda aksaklıklara ve grup maçlarında boşluklar olmasından dolayı  turnuvaya katılan sporcular ve taraftarlardan özür dillerim dedi.

Belediye Başkanı Michael Jann ve Milletvekili Dr. Dorothee Schlegel yaptıkları konuşmada Türkiyenin kurucusu Atatürk adına yapılan bu anlamlı turnuvanın şehrimizde gerçekleştirilmesinde sonderece mutlu olduk. Uyum ve dostluklar sporla daha çabuk kaynaşır ve anlaşılır. ‘Damlaya damlaya göl olur, bir damla sel olur’ dediler.

Başkonsolos Cem Örnekol, Vatandaşların yeni yılını kutlayarak  ’’Mustafa Kemal Atatür’kün ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’  diye başladığı konuşmasında ’’ Burada özveriyle görev yapan klüp yöneticilerine teşekkür ediyorum. Gençlerimize kuçak açarak öncelikle onların beden ve ruh sağlıklarını kuvvetlendirilmesi kötü alışkanlıklardan arındırılması, yeni dostluk ve arkadaşlık bağlarının kurulup güclendirilmesi vizyonu ile sürdürülmesi çalışmaları sayesinde, yeni kuşakların kültürümüzle bağlarının kurulmalarını sağlarken, diğer taraftan onların ikinci vatanı olan Almanya koşullarına en iyi şekilde uyum sağlamalarını ve öz güven kazanmalarına vesile olarak  Atatürkün, bu sözlerini hayata geçirmişlerdir. Turnuvanın esas gayesi dostluk köprüleri kurularak celtinmence mücadele ederek bugün burada en güzel örneğini sergileyeceklerdir. Türk toplumunu sadece sporda değil her alanda aktif olmayı arzuluyor ve konsolosluk olarak teşvik ediyor destekliyoruz. Bu turnuvada celtinmenlik, dostluk ve tatlı rekabet içinde geçmesini temeni ediyor, kazanan dostluk olsun diyorum’’ dedi.

Turnuvada iki devrelik oynan şöhretler karması ve Konsolosluk çalışanların karşılaşması 4-4 beraberlikle sonuclandı. Lustadt Zeybek ekibi harmandalı ve zeybek oyunları ile, 2014 yılı kick boks dünya şampiyonu Gökhan Araslan, çocukları ile yaptıkla şovlarla ile spor severleri çoşturdular.

Nefes Kesen Final

Yarı finalde  Türkspor Mannheim, Türkiyemspor Selbach’ı 5-1 yenerek turnuva üçüncüsü oldular. Turnuvada Son üç yılın finalisti Türkgücü Friburg,  muhteşem tarftarlarının desteğini alarak bu yılkı çekişmeli finalde Turanspor Mannheim’mı Muhammed İfsud’un golü ile  1-0 kazanarak kupanı sahibi oldular ve kupa hasretine son verdiler. Kupayı Konsolosluk spor sorumlusu Erdi Eren’nin elinde alan Freiburg, muhteşem taraftarı ile salonda Horon teperek şampiyonluklarını kutladılar. Turnuvanın en golcü futbolcusu Türkspor Mannheim’lı Murat Efe, en iyi kaleycisi ise Türkgücü Freiburg’lu Tahsin Pamuk seçildiler.

 

39. kupa 1

39. kupa 2

39. kupa 4

39. kupa 6

39. kupa 9

mac esnasi 6

DSC_1483

DSC_1393

DSC_1391

DSC_1461

DSC_1456

Muzaffer Çetin - Mosbach / Almanya

Anahtar Kelimeler: