Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

‘Germany First’ Merkel’e Kaybettirecek


Asiye Bilgin

Şansölye olarak dördüncü dönemini yaşayan Merkel siyasi hayatında parti içinde bir çok güç mücadelesini kendi lehine çevirebilmiş bir siyasi figür. Soğukkanlı ve tepkisiz görüntüsü altında iç siyasette rakiplerini acımasızca bertaraf etme yeteneğine sahip. 1989 yılında başlayan siyasi hayatı ve 13 yıllık şansölye dönemi bunun kanıtı. CSU Lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in ‘Benim sayemde şansölye olan birinin beni görevden almasına izin vermeyeceğim’ sözü Merkel’in kolay hazmedebileceği bir cümle değil. Merkel, hükümet ortağının tehditleri karşısında şimdilik geri adım atmış olsa da, Horst Seehofer ismi de Merkel’in siyasi mücadele hayatında sonunu getirdiği siyasetçiler listesine eklenecek mi zaman gösterecek!

 

Merkel’in İmtihanı: Mülteci Krizi 

 

2015 yılında Avrupa Birliği ülkelerinin yüzleşmek zorunda kaldığı mülteci akımı Avrupa’yı ve Almanya’yı kalıcı şekilde değiştirdi. Merkel’in yüzbinlerce mültecinin Almanya’ya akın etmesi bağlamında kullandığı ‘Biz başarırız’ cümlesi o dönem kısmen olumlu karşılansa da, muhalefet ve parti içi rakipleri tarafından en çok suistimal edilen cümlesi oldu.

 

Almanya’daki siyasi iklim uzun süredir bulanık. Eylül 2017’de yapılan federal seçimler merkez partilerin hezimeti ile sonuçlandı. 2013 yılında Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU’nun %41.5 olan oyu 2017’de %33’e düştü. CDU tarihinde daha düşük oy oranı %31’i en son 1949 yılında görmüştü. Sosyal Demokrat Parti SPD’de 2013’de %25,7 olan oy oranını 2017’de %20,8’e düşürerek tarihinde en başarısız seçim sonucunu almış oldu. Merkez partilerin kaybettiği oylar yeni kurulan ırkçı AfD partisine kazandırdı ve 2013’de baraj altı kalan bu parti 2017’de %12,6 oy alarak ana muhalefet partisi oldu. 12 yıldır şansölye olan Merkel uzun uğraşlar sonrası CDU/CSU ve SPD’nin oluşturduğu büyük koalisyon hükümetini kurabildi ancak Merkel’in eli hem koalisyon içerisinde, hem de ülke genelinde oldukça zayıfladı.

 

Mülteci sorunu Avrupa Birliği ülkeleri ve Almanya’nın kendi kendine üretmiş olduğu suni bir kriz. Dünyada en çok mülteciyi misafir eden ülke 3,5 Milyon ile Türkiye.  Pakistan ve Uganda Türkiye’yi takip ediyor, nüfusa oranla en çok mülteciyi barındıran ülke ise Lübnan. Verilere bakıldığında mülteci krizinin Almanya’da oluşturduğu rahatsızlık psikolojik olarak çok yüksek ve ciddi bir algı yönetimi gücüne sahip. Bir milyon nüfusa düşen mülteci sayısı Yunanistan’da 5295, Kıbrıs’ta 5235, Lüksemburg’da 3931, Avusturya’da 2526 ve Almanya’da sadece 2402. Dünyanın dördüncü büyük GSYH’sına sahip olan Almanya’da kamuoyu ve iç siyasette sürdürülen tartışmalar ironik şekilde ülkenin mülteciler yüzünden batmanın eşiğinde olduğunu yansıtıyor.

 

Irkçı Parti CSU ile Nazilerin Partisi AfD’nin rekabeti

 

Irkçı seçmenlerin oylarına talip olan CSU, Nazi söylemlerini içselleştirmiş AfD ile rekabet halinde. İki partide Merkel üzerinde baskı oluşturuyor. Seehofer’in Merkel’e verdiği ültimatom Merkel’in siyasi manevra kabiliyetini minimize etti. Seehofer Merkel’i Avrupa düzeyinde çözüm yerine ulusal çözüm bulma yönünde tehdit ediyor. Bu atmosferde AB Mülteci Zirvesi’ne katılan Merkel, kurmuş olduğu hükümetin neredeyse yıkılmanın eşiğine geldiğinin farkında. Seehofer’in tehditlerine yenilen Merkel Avrupa Birliği ülkelerinin onayını alarak mültecileri Almanya dışında tutabilirse hükümetin ömrünü uzatmış olacak. Mülteci akımının Almanya’ya devam etmesi durumunda hükümetin yıkılma, erken seçime gidilme olasılığı dahi gündemde. Tarihi ortaklar CDU ile CSU’nun siyasi anlaşmazlık yaşayarak ortaklığını bitirmesi CDU kurmayları tarafından kabul edilebilecek bir adım değil. Bu karar hem CDU’yu federal düzeyde güçsüzleştirir, hem de CSU’yu AfD’nin kucağına iter. Böyle bir durumda tek kazananın AfD olacağı ve ırkçı seslerin güçleneceği aşikar.

 

14 Ekim’de gerçekleşecek olan Bavyera Eyalet Parlamento seçimlerinde AfD’ye seçmenin yönelmesini engellemek isteyen CSU federal hükümeti tehlikeye atmaktan çekinmiyor. CSU’nun popüler lideri Franz Joseph Strauss’un ‘CSU’nun daha sağında meşru bir siyasi parti olmamalı’ tarihi sözüne uygun şekilde AfD’nin mülteci düşmanlığına destek olarak oyları ırkçı AfD’ye kaptırmamayı umuyor.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar