POLAT & HUMANN GmbH

Bir Seçimin Anatomisi


Salih Altınışık

Almanya’da 24 Eylül tarihinde federal seçimler yapılacak. Avrupalı Türklerin 56 yıllık göç tarihinde belkide seçim sürecinden en fazla etkilendiği seçimler bu seçimler olacak. Kıta Avrupasında artan ırkçılık ve bunun beraberinde getirdiği popülist akımdan etkilenen ülkeler arasında muhakkak ki Almanya’da var. Seçim sürecinde şahit olduğumuz CDU (Hristiyan Demokratlar), SPD (Sosyal Demokratlar), Die Grünen (Yeşiller), Die Linke (Sol Parti) gibi partiler 11 Eylül sonrası artan İslam düşmanlığı ile birlikte özellikle 15 Temmuz sonrası Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığına dönüştüğüne şahit oluyoruz. Aslında batı, Cumhurbaşkanımızın şahsında İslamcı bir lideri görmektedir. Dolayısıyla asıl düşmanlık Cumhurbaşkanımız üzerinden İslam dünyasınadır.

 

Böylesi bir süreçte göçmen kökenlilerin (Türkiye kökenli) kurduğu bir parti olan ADD (Alman Demokratlar Birliği) federal seçimler için yürüttüğü seçim kampanyası maalesef diğer partilerin yürüttüğü kampanyalardan hiç bir farkı yoktur! Maalesef hepsi popülist bir siyaset gütmektedir. Sn. Cumhurbaşkanımızı Almanya’da ki seçimlerde enstrümantalize etmek ne ahlâken nede siyaseten doğrudur. Siyasi partiler toplumsal mütabakatın tezahürü olan yapılardır. Bu yapılar oluşturulurken temsil veya adına yönetmeyi hedeflenen toplumun tüm hassasiyetleri dikkate alınır. Partiler kendi içerisinde ki siyasi derinliği bu hassasiyetler üzerine kurarlar. Buna uymayan ve gündemi günübirlik popülist eğilimi olan yapıların ömrü ise dönemseldir ve kısadır.

 

Der Bundeswahlleiter’in (Federal Seçim Kurulu) 2017 verilerine göre Almanya’da 61,5 milyon seçmen bulunmaktadır. Bu seçimlerde seçmen olan Türkiye kökenli seçmen sayısı ise 850 bin’dir. Seçim barajı ise %5‘dir. Yani tüm seçmenlerin seçime katıldığı varsayıldığında partiler federal meclise girmek için en azından 3 milyon 75 bin oy almak zorundadırlar. 

 

Bu gerçekler ışığında ADD seçim afişlerinde Sn. Cumhurbaşkanımızı portreleyerek Türkiye kökenli seçmenlerden oy beklentisine girmesi siyasi basiretsizlik örneğidir. Halbuki böylesi bir strateji izlemektense, sırf Türkiye kökenlilerin değil, diğer göçmen grupların ve Almanlarında Alman siyasetinde karşılık bulacağı, popülist siyasetten uzak bir yol izlemiş olsalardı, tüm kesimler adına daha iyi olmazmıydı? 

 

Eh ne diyelim artık!? Kılavuzu karga olanın ...

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
LR Aloe Vera Box Set
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
Batı Trakya Radio
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar