Kışlık lastik alacaklar dikkat

Kışlık lastik alacaklar dikkat

Yeni düzenlemeye göre kışlık lastiklerin, üzerinde kar tanesi şekillerinin bulunduğu üçgen sembollerin olması gerekiyor.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte otomobillerin de kışlık yazlıklarının takılma vakti geldi. Özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda hayati önem taşıyan kışlık lastiklerin takılması Almanya'da zorunlu.

Kışlık lastiklerde nelere dikkat etmeli? Yasal düzenlemeler neyi gerektiyor? Konunun ayrıntılarını Witten'de otomobil lastikçiliği yapan Aytekin Gülhüyüğü  ile konuştuk.

 

KIŞIN YAZ LASTİĞİ YASAK

 

Aytekin Gülhüyüğü, kış lastiklerinin ne zaman takılacaklarıyla ilgili yasal bir düzenlemenin bulunmadığını belirterek, “Havalar soğumaya başladığı zaman lastiklerinizi değiştirin. Kışın olumsuz hava koşullarında yazlık lastiklerle trafiğe çıkmak yasak” dedi.

 

Kış lastiği olmayan sürücülerden en az 60 Euro ceza alındığını ifade eden Gülhüyüğü, ayrıca ehliyetlerden de bir puan düşüldüğünü vurguladı.

 

M+S YAZMASI YETMEYECEK

 

2017 yılında lastiklerle ilgili yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Aytekin Gülhüyüğü, önümüzdeki süreçte kışlık lastiklerin üzerinde M+S ibaresi yazmasının yeterli olmayacağını kaydederek, “Yeni lastik alacaklar üzerinde Alpine-Symbol olarak tanımlanan üçgen sembolün olmasına dikkat etmeliler. Ancak mevcut lastikler bu işaret olmadan da 2024 yılına kadar kullanılabilecek. 1 Ocak 2018'den itibaren üretilen kışlık lastiklerde bu sembolün bulunması zorunlu” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: Kışlık lastik