Halep'te ateşkes sağlandı ilk tahliyeler başladı

Halep'te ateşkes sağlandı ilk tahliyeler başladı

Suriye'de İran komutasındaki Şii milislerle Beşşar Esad ordusunun kuşatmasındaki doğu Halep'te ateşkes yeniden sağlandı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hastaları taşıyan ilk konvoyun hareket ettiğini duyurdu. Konvoy Halep'in doğusundan batısına doğru ilerliyor.

 

KONVOYDA 20 OTOBÜS 10 AMBULANS VAR 


Rusya Halep'teki tahliyelerle ilgili açıklama yaptı. Rusya Halep'teki tahliyelerin İdlib'e yapılacağını, askerlerin tahliyeye eşlik edeceğini açıkladı. Tahliye konvoyunda 20 otobüs ve 10 ambulans yer alacak.

 

ANLAŞMA GECE SAĞLANDI 


Suriyeli muhalifler ve Esad güçleri ateşkes için anlaştı. Hizbullah'a bağlı medya kuruluşları da yoğun müzakerelerin ardından anlaşmaya varıldığını doğruladı. Hizbullah'a yakın kaynaklar dün gece pürüzler olduğunu iddia ediyordu ama bu durum aşıldı.

 

MUHALİFLERİN TAHLİYESİNE DE BAŞLANACAK 


Kentte silah ve bombardıman sesleri sustu. Halep'in doğusundaki muhaliflerin tahliyesinin de önümüzdeki saatlerde başlayacağı belirtiliyor. Yaralıların tahliyesi içihn Kızılhaç ve Kızılay'dan da yardım istendi. 

 

Dün akşam saatlerinde İranlı general Seyit Cevat komutasında tanklar ve ağır silahlarla operasyona başlayan Şii milisler de saldırıları durdurdu.

 

TÜRKİYE VE RUSYA GARANTÖR OLDU 


Anadolu Ajansı'na konuşan Türk istihbarat kaynakları, ateşkesin Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmenin ardından sağlandığını Türkiye'nin muhalifler, Rusya'nın ise rejim güçleri adına garantör olduğunu ifade etti.

 

ÇAVUŞOĞLU İRAN'LA HALEP'İ GÖRÜŞTÜ 


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Halep diplomasisi devam ediyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'te sivillerin güvenli tahliye edilmesi için İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüştü.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'te ateşkes sağlanması ve sivillerin güvenli tahliye edilmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le görüşmüştü.

Anahtar Kelimeler: