Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

Eren: Seçim Sandıkları Bayram Süresince Açık Olacak

YTB Başkanı Abdullah Eren, vatandaşların bayramda da açık olacak sandıklara gelerek oylarını kullanabileceklerini ve vatandaşlık görevlerini yerine getirebileceklerini söyledi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, seçim çalışmalarını yerinde takip etmek üzere geldiği Almanya’da Essen, Düsseldorf ve Köln Başkonsolosluklarını ziyaret etti.

 

Eren, Köln konsolosluğunda yaptığı açıklamada, "Sandıklarda hummalı bir çalışma var. Yurtdışında yapılan beşinci seçim ve şu anda sorunsuz devam ediyor. Yurtdışında 3 milyonu aşkın seçmenimiz var, bunun bir buçuk milyona yakını Almanya’da. En büyük katılım da en büyük eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) oluyor" dedi.

 

Seçimlere katılım oranının artacağını ümit ediyoruz


Yurtdışındaki seçimlerin koordinasyonunda 2012 yılından beri YTB'nin çok ciddi emeği olduğunu belirten Eren, geçtiğimiz seçimlerde Almanya'da yüzde 46,2 yurtdışı genelinde ise yüzde 47,9 olan seçimlere katılım oranının artmasını ümit ettiklerin söyledi.

 

TBMM'de yurtdışı vatandaşlarımızla ilgili bir komisyon kurulacak


"Güçlü diaspora, güçlü Türkiye" sloganı ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Eren şöyle devam etti: "Diasporada yaşayan Türklerin anavatanlarıyla sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik bağlarını devam ettirebilmeleri kurumumuzun birinci önceliğidir. Tabi bulundukları ülkelere entegre olmaları, kendi toplumlarında saygın birer etkinlik kazanabilmeleri, aynı zamanda ana vatanla bağlarını korumaları çok önemli.

 

Önümüzdeki süreçte yasamanın merkezi olan TBMM'de yurtdışı vatandaşlarımızla ilgili bir komisyon kurulacak. Ayrıca başkonsolosluklarımızın olduğu yerlerde yurtdışı vatandaşlarımız için çalışacak komisyonlar kurulacak.

 

Başkonsolosluklardaki komisyonların koordineli olacağı, Ankara'da yurtdışı vatandaşlarımızın hizmetlerine yönelik, bulundukları yerlerdeki sorunları paylaşabilmesi ve buna çözüm bulunması ile de merkezde tüm paydaşlarla birlikte bir komisyon kurulacak.

 

Bu sayede vatandaşlarımızın sorunları daha fazla merkeze taşınacak ve dolayısıyla çözüm yollarını daha fazla arayabileceğiz diye umuyorum."

 

Türkiye ile bağları güçlendirmeyi amaçlıyoruz


Eren, "Önümüzdeki dönemde de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye yönelik talepleriyle ilgili, kendi ülkelerindeki kimliklerini koruma, dillerini koruma, din bağlarını devam ettirme anlamında bizim kurum olarak yapabileceğimiz ne varsa yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

 

Gerek Türkçe eğitimi, gerekse kültürel hareketlilik programları kapsamında buradaki Türk gençlerini anavatanlarına götürerek, Türkiye ile bağlantılarını güçlendirdiklerini kaydeden Eren, önümüzdeki süreçte bu tür çalışmaların artarak devam edeceğine vurgu yaptı.

 

Katılım oranı bu seçimde yüzde 50'yi geçecektir diye ümit ediyoruz


"Türkiye için oy ver" sloganıyla yurtdışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerde oy kullanmalarını teşvik etmek için çalışma yürüttüklerini dile getiren Eren, "Yurtdışı seçmenlerin daha ayrıntılı bilgi alabilmeleri için secim.ytb.gov.tr adresinde internet sitesi açtık.

 

Reklam kampanyaları düzenledik. İnşallah bir önceki seçimde yüzde 48 olan seçime katılım oranı bu seçimde yüzde 50'yi geçecektir diye ümit ediyoruz." dedi.

 

Sandıklar bayramda da açık olacak


Vatandaşların bayramda da açık olacak sandıklara gelerek oylarını kullanabileceklerini hatırlatan Eren, "Vatandaşlarımız bayramlaşmalarını yaptıktan sonra, gelip adeta bir 'demokrasi bayramı' havasında ikinci bir bayram olarak burada oylarını kullanabilirler ve vatandaşlık görevlerini yerine getirebilirler." ifadelerini kullandı.

 

Genç ailesiyle bayramlaştı


YTB Başkanı Eren, Almanya ziyareti kapsamında ayrıca Solingen şehrinde 1993 yılında ırkçı bir saldırıyla evleri kundaklanan Genç ailesini de ziyaret ederek bayramlaştı.

 

Eren ve beraberindeki heyet, saldırıda 5 aile bireyini yitiren Mevlüde Genç ve diğer aile fertleriyle sohbet etti. Bayramlaşma ziyaretinde Türk toplumu arasındaki birlik ve beraberliğin sürekli kılınması vurgusu öne çıktı.

 

Mevlüde anne ve eşi Durmuş amcanın hayır dualarını alarak göreve başlamak istediğini belirten Eren, bayramlaşmanın insanlar arasındaki bağların güçlenmesinde yaptığı katkıya vurgu yaptı.

 

Bayram namazını Köln Merkez Camii’nde kılan Başkan Abdullah Eren, namaz sonrasında vatandaşlarımız ile bayramlaştı.

 

 

 

 

ETİKETLER :
Diğer AVRUPA haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar