Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

Avrupa ve Balkanlarda yayın yapan gazete ve dergilerin Dünü, Bugünü ve Yarını

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union -WPU) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Dergi Fuarı kapsamında Avrupa ve Balkanlarda yayın yapan gazete ve dergilerin Dünü, Bugünü ve Yarını konulu sempozyum düzenlendi.

Sirkeci Garı’ndaki fuar alanında düzenlenen sempozyuma; Almanya’da yayın yapan gazete ve dergiler adına Türk-Alman Yazarlar Birliği Başkanı ve Gazeteci-Yazar Mahmut Aşkar, Balkanlar’da yayın yapan dergiler adına Eğitimci-Yazar Emel Balıkçı ile Almanya başta olmak üzere Avrupa’da Türkçe’nin geleceği konusunda Eğitimci-Yazar Sami Becerikli ve Avusturya’da yayın yapan yayınlar adına Ömer Cançetin konuşmacı olarak katıldı.

 

Gazeteci-Yazar Mahmut Aşkar, Avrupa’da yayın yapan Türkçe gazete ve dergiler 1970’li yıllarda başladığını söyledi. Aşkar ayrıca Türkçe’nin varlığını sürdürebilmesi için Türk okuyucusuna ve maddi desteğe ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Aşkar, Avrupa’daki kültürel varlığımızın devamı için Türkçe yayın yapan gazete ve dergilerin mutlaka desteklenmesi ve sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

 

Gazeteci-Yazar Mahmut AşkarEğitimci-Yazar Emel Balıkçı ise, “Balkanlarda yayın yapan dergilere Türkçenin kaybolmaması için sahip olmalıyız ve desteklemeliyiz” dedi. Bulgaristan’da Türkçe varlığını sürdürebilmesi için destek beklediklerini söyleyen Balıkçı, Bulgaristan’da yaşayan Türk genclerinin Bulgarca anlaşması Türkçe’nin geleceği ile ilgili tehlike çanlarının çaldığına vurgu yaptı.

 

Ömer Cançetin de, Avusturya’da yayin yapan dergilerin de Türkçe dilini korumak adına bir misyon üstlendiğini ifade etti.

 

29 yıllık eğitimcilik hayatından tecrübelerini aktaran Egitimci-Yazar Sami Becerikli, Avrupa’da anadil Türkçe’nin önemine vurgu yaptı. Becerikli şöyle devam etti; “Almanya ve Avrupa’daki gençlik Türkçe dilini az kelimeler kullanarak kendilerini ifade ediyor. Haliyle problemin arttığını gözlemliyoruz. Dilini kaybeden toplum, tarihini kaybeder.”

 

Dünya Türkçe Dergiler Birliği Başkanı Mehmed Arif’in moderatörlüğünde gerçekleşen sempozyum bir saati aşkın sürdü.

ETİKETLER :
Diğer TÜRKİYE haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar