Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

UETD Bosna'da şahlanıyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) genel kuruluna hazırlanıyor. Daha önce beş kez Almanya'nın Köln kentinde gerçekleştirilen kurultayların sonuncusu Bosna Hersek'te yapılacak. Bosna Hersek'in başkenti Saray Bosna'daki genel kurula Bosna Hersek ve Türkiye Cumhurbaşkanları da katılacak.

Avrupa'da yaşayan Türkler de genel kurulu izlemek için otobüslerle Saray Bosna'ya gidecek. Genel kurulun yapılacağı salon 20 bin kişilik...

 

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya Bosna Hersek'te yapılacak genel kurulla tüm dünyaya barış ve sevgi mesajı verileceğini belirtti.

 

Avrupa'nın Sesi Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Hasan'a konuşan Sırakaya, “İsmimizden de anlaşılacağı üzere bizler Almanya Türk Demokratlar Birliği değil, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'yiz. Bugün itibariyle Avrupa'nın 17 ülkesinde teşkilatlanmış yaklaşık 37 bölgesi ve 152 şubesiyle var olan bir sivil toplum örgütüyüz. Bugüne kadar genel kurullarımızı hep Almanya'da yaptık. Ama Avrupa teşkilatı olmamız hasebiyle Bosna Hersek'te de bir bölgemiz mevcut. Bunun için bu kez Bosna'da olacağız” dedi.

 

İKİ CUMHURBAŞKANI VE 20 BİN VATANDAŞ

 

UETD'nin kuruluşundan bu yana hoşgörü ve sevgi temelinde faaliyetler yürüttüğünü vurgulayan Sırakaya, “Sadece Almanya dışında bir genel kurul yaparak bir ilke imza atmıyoruz, aynı zamanda büyük bir salonda, yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla, bir şölen havası içinde gerçekleştireceğimiz bir genel kurulumuz olacak” diye konuştu.

 

UETD genel kuruluna Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacaklarını ifade eden Sırakaya, Bosna'ya verdikleri önemi şöyle açıkladı:

Bosna Hersek ile tarihi olarak çok ciddi bağımız var. Aliya İzzetbegoviç'in dediği gibi Bosna'nın bir toprak parçası olarak değil bir fikir olarak anlaşılması gerekiyor. Nedir bu fikir? Bosna Hersek'te değişik dinli, dilli, kültürlü insanların bir arada yaşama fikrini savunmuştur hep Aliya İzzetbegoviç. Bugün Avrupa'nın en çok eksikliğini hissettiği olgu da tam budur işte. İslamofobi, yabancı düşmanlığı, ayrımcılığın arttığı bir ortamda popülist siyasetin revaçta olduğu ortamda bence Bosna fikri Avrupa'nın geleceği anlamında çok önemli.

 

UETD ULUSLARARASI BİR STK'DIR

 

UETD olarak uluslararası insani yardımlara büyük önem verdiklerinin de altını çizen Sırakaya, Myannmar ve Halep'de yaraların sarılmasında önemli katkıları olduğunu belirtti. Avrupalı Türk toplumuna yönelik siyasi katılımı artırmaya ilişik çalışmalar yürüttüklerini de ifade eden UETD Genel Başkanı, Türkiye'nin PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelesini Avrupa'da her ortamda dile getirdiklerinin altını çizdi.

 

Kadın ve gençlere verdikleri önemi de vurgulayan Zafer Sırakaya, Türk kültürünü özümsemiş, içirnde yaşadığı topluma da uyumlu genç kuşakların yetişmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

ETİKETLER :
Diğer AVRUPA haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar