Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

7 Şair 7 Şiir adlı şiir güldestesi çıktı

Değişik vesilelerle Almanya'ya gelmiş, Türkçe yazan, okuyan ve hisseden 7 hisli yüreğin Almanya'da dillendirdikleri şiirlerinden oluşan 7 Şair 7 Şiir adlı şiir kitabı çıktı.

"7 Şair 7 Şiir" adlı şiir güldestesi, Türkçe üzerine yayınladığı kitaplarla tanınan ve Türkiye’den “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” aldıktan sonra Almanya’da da “Liyakat Nişanı”na layık görülen Hayati Önel’in imtiyaz sahibi olduğu Önel Verlag tarafından yayınlandı. 

 

"7 Şair 7 Şiir" adlı kitabın Almanya’da yaşayan Türk kültürü için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Hayati Önel, aynı zamanda bu kitabın Önel Verlag tarafından yayınlanmış ilk Türkçe şiir kitabı olduğunu belirtti. Kitabın, Almanya’ya kazandırılmış Türkçe bir eser olması hasebiyle büyük bir ilgi gördüğünü ifade eden Hayati Önel, Almanya’daki genç şairleri desteklediklerini, artık Almanya’da da başta şiir olmak üzere hikâye ve roman gibi Türkçe eserlerin de yazılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Editörlüğünü İbrahim Ateş ve Sami Alphan’ın yaptığı "7 Şair 7 Şiir" isimli kitaptaki şiirler, Hakan Aydın, Halime Karabulut, Hanife Bayazıt, İbrahim Ateş, Rafet Öztürk, Sami Alphan ve Ümmü Habibe Kolman’a aittir. Kitap 7 bölümden oluşmakta ve her şair 7 şiiriyle kitapta yer almaktadır. Her bölüm şairlerin bir şiirinin adını almış olup, bu bölümlerde şairlerden birer şiir bulunmaktadır. Kimine gurbet, kimine memleket olan Almanya’nın kendine özgü şartlarının izini; konularda, üslupta ve hatta yer yer dilde de sürmek mümkündür.

 

Kendilerini kitaplarında şair olarak değil de, hisli bir yürek olarak ifade eden şairler, şiirlerini “Almanya’dan Hisli Dizeler” sloganıyla ölümsüzleştirdiler. Almanya'ya geliş hikâyeleri ve şiir üslupları farklı farklı olsa da 7 şairin buluştukları ortak nokta bu hisli yürekleri.

 

Almanya’da bir kültür ve edebiyat mirası olarak raflarda yerini alan "7 Şair 7 Şiir" adlı şiir güldestesini Avrupa’lı Türklere tavsiye eder, @7sair7siir adıyla sosyal platformda da yer alan hisli yüreklere başarılar dileriz.

ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar