POLAT & HUMANN GmbH

Dizel yasağı kafaları karıştırdı

Almanya’da İdari Mahkeme’nin, dizel araçların şehir merkezlerine girmesinin yasaklanabileceğine karar vermesi dizel araç sahiplerini telaşlandırdı. Öte yandan mahkeme kararı nedeniyle Toyota Avrupa için dizel araç üretimini durduracağını açıkladı.

Almanya’da Federal İdari Mahkeme’nin dizel araçların şehir merkezlerine girmelerini belediye meclislerinin inisiyatifine bırakan kararı kafaları karıştırdı. Karara göre belediyeler, eğer kentlerde aşırı derecede hava kirliliği sözkonusu olursa, dizel araçlarla şehir merkezine girilmesini yasaklayabilecek.

 

Dizel araç sahipleri ise bu durumdan pek hoşnut değiller. Zira yasak nedeniyle dizel araçlara ilgi azalacak ve araçlar değerlerinin çok daha altında satılacak. Bu durumda mağdurlar, hem araçlarını ucuza satacaklar hem de yerine benzinli araç almak zorunda kalacaklar.

 

Taksiciler endişeli


Diğer yandan dizel araç kullanan işyerleri, taksiler işletmeleri de mahkemenin kararına itiraz ediyorlar. Zira bu araçların bir çoğu leasing yöntemiyle satın alınmış. Dizel araçların şehir trafiğine girmeleri yasaklanırsa şirketler veya taksi işletmeleri araçlarını benzinli ya da elektrik veya gazlı araçlarla değiştirmek zorunda kalacaklar. Kiralama süresi boyunca da taksitlerini ödeyecekler.

 

Araçlarını satmak istemeyenler ise zehirli atıkları emen özel filtre sistemleri taktırabilecekler. Ancak belediyelerin bu donamına sahip araçları istisna olarak kabul edecekleri de kesin değil. Ayrıca söz konusu filtre sistemlerinin yüksek maliyetli olacağı da belirtiliyor.

 

Hükümet devrede


Öte yandan hükümet soruna çözüm üretmek için çalışıyor. Federal Çevre Bakanlığı şehir merkezine girmesinde mahsur olmayan araçlara yapıştırılan mavi bandrollerin yeniden düzenlenebileceğini duyurdu. Buna göre özel filtre takılan Euro 5 ve imalatından itibaren Euro 6 normuna sahip dizel araçlara açık mavi bandrol yapıştırılacak. Hava kirliğine karşı özel geliştirilen Euro 6d-TEMP ya da Euro 6d tipi dizel araçlara ise koyu mavi bandrol uygulanacak. Böylece belediyeler bu renklerdeki bandrol bulunan araçların şehir merkezlerine girmelerine izin verecek. Diğer renkler ise yasaklanacak.

 

TOYOTA’dan üretimi durdurma kararı


Alman mahkemesinin kararından sonra ünlü Japon otomobil üreticisi Toyota, Avrupa’ya yönelik dizel araç üretmeme kararı aldı. Toyoto Avrupa’da benzin ve elektrikle çalışan hibrit türü araçlar pazarlayacak. Toyota’nın 2017 yılında Avrupa pazarına sürdüğü araçların yüzde 15’ini dizel oluştururken, ağırlıklı ilgi hibrit araçlara gösterildi.

ETİKETLER :
Diğer AVRUPA haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
LR Aloe Vera Box Set
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
Batı Trakya Radio
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar