Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

Solingen faciası 25'inci yıl dönümünde anılacak

Solingen'de beş Türk'ün yakılarak öldürüldüldüğü evin önünde düzenlenecek törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya'da konuşma yapacağını söyleyince, Almanlar rahatsız oldu. Maas'ın, "Çavuşoğlu, 29 Mayıs'ta yapılacak Solingen anma törenine gelebilir. Bu, siyasi yasak kapsamına girmez. Yıllardan beri yapılan bir etkinlik" açıklaması, muhalefeti gerdi. Muhalefetin tavrı, Solingen acısına bile saygıları olmadıgını gösterdi.

 

BAŞTA ÖZDEMİR VE DAĞDELEN


PKK'nın siyasi kolu gibi hareket eden Sol Parti ile Yeşiller'in Türkiye karşıtı politikacısı Cem Özdemir buna tepki gösterdi. Özdemir, muhalif politikacıların da gelmesi gerektiğini savunurken, Sol Parti'nin PKK sevici milletvekili Sevim Dağdelen de Türk hükümetine seçim yardımı yapılmaması gerektiğini söyledi. CDU Wuppertal milletvekili Jürgen Hardt ise yıllardır Solingen kurbanlarının saygı içinde anıldığını belirtti.

 

'SİYASİ KONUŞMA YAPMASIN'


Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Çavuşoğlu'nun törende siyasi konuşma yapmamasını beklediğini söyledi. Laschet, "Tutumumuz ortada. Türkler ve Almanlar, Solingen'deki feci olayın yıldönümünde kurbanlar için ortak yas tutuyor. Özellikle de facianın bu yıl 25'inci yıldönümü olduğu düşünüldüğünde, bu durum daha çok önem kazanıyor" dedi.

Büyük umutlarla 1960'ların ortalarında Amasya ilinin Mercimek Köyü'nden Almanya'ya gelen Genç Ailesi'nin yaşamı bundan tam 25 yıl önce karardı.

 

Dört ırkçı Alman genci, içlerindeki Türk düşmanlığını adeta kusarak, Genç ailesinin evlerini kundakladı.

 

29 Mayıs 1993 gecesi bir çıra gibi yanan evde Genç ailesinin beş ferdi yanarak öldü. Geriye kalanlar ise 25 yıldır hiç küllenmeyen acılarıyla yaşama tutunma savaşı veriyor.

 

Beş canın acısını içine gömen Mevlüde ve Durmuş Genç çifti, bugüne kadar hep sevgi ve dostluk mesajları verdi. Irkçıların yaraladığı kalplerinden kin yerine sevgi fışkırdı. Hiçbir zaman nefret dili kullanmadılar. İçleri yansa da “Şükrettiler”. 

 

TÜRKİYE HİÇ YALNIZ BIRAKMADI 


Genç ailesini ne Türk ne de Alman hükümeti yalnız bıraktı. Olayın ardından iki ülke de Genç ailesine kucak açtı. Bu yılki törenlerde yine buna tanıklık edeceğiz. Olayın meydana geldiği yerde düzenlenecek törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılacak. Çavuşoğlu burada bir de konuşma yapacak. 

 

OLAY NASIL OLMUŞTU?

 

29 Mayıs 1993 Cumartesi günü Solingen’de Untere Werner caddesindeki Genç ailesine ait ev ırkçılar tarafından ateşe verildi. Olayda Gülsün İnce (28), Hatice Genç (18) Hülya Genç (9) Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) yanarak öldüler. Daha sonra  yakalanan kundakçılardan  Markus Gartman 15 yıla , yaşları küçük olan Felix Köhnen (16), Christian Reher(17), Christian Buchholz (20) onar yıla mahkum oldular. 

 

29 Mayıs 1993 gecesi Untere Werner caddesindeki evlerine Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz adlı ırkçılar tarafından düzenlenen hain kundaklamada evli kızları Gülsün İnce (28), nişanlı olan küçük kızları Hatice (18), torunları Hülya (9) ve Saime Genç (5) ile Türkiye’den tatile gelen yeğenleri Gülistan Öztürk’ü (14) kurban veren, 15 yaşındaki küçük oğulları Bekir Genç ile 3 yaşındaki torunları Güldane İnce’yi ağır yaralı olarak kurtardılar. 

 

Irkçı canilerin tamamı yakalanarak yargılandı. Mahkumiyetlerinin ardından ise serbest bırakıldılar. Şimdi farklı kimliklerle yaşamlarını sürdürüyorlar.

ETİKETLER :
Diğer AVRUPA haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar