Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

T.C. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler Batı Trakyalı soydaşlarla kucaklaştı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Batı Trakya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Batı Trakya Türkleriyle bir araya geldi.
vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı  

İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ ZİYARETİ
İşler ilk ziyaretine Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret ederek başladı.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye’nin Batı Trakya’daki Türk azınlığın huzur ve barış içinde yaşaması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ve göstermeye de devam edeceğini söyledi. Türkiye’de azınlıklara büyük kolaylıklar sağlandığını hatırlatan İşler, “Aynı şekilde burada Türk azınlığa Yunan toplumun da, siyasi ve kültürel alanlarda aktif olması ve her türlü haklardan yararlanmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu. Gazetecilerin müftülük sorunuyla ilgili sorusuna Lozan antlaşması kapsamında seçilmiş müftülerin tanınmasıyla ilgili olarak girişimlerin devam ettiğini belirten İşler şunları söyledi: “Yunan hükümeti inşallah önümüzdeki dönemde bu sorunu çözer, atanmış müftüler buradaki toplumun kabul etmediği bir olgu. Seçilmiş müftüler herkesin kabulüdür. Biz bu konuda Türkiye’de her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Aynı şekilde Yunanistan’da da buradaki soydaşlarımızın taleplerini karşılamalarını bekliyoruz.”

İTB ZİYARETİ

Daha sonra İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret eden İşler, burada İTB Başkanı Ramadan Nizam tarafından kapıda karşılandı. İşler burada yapmış olduğu konuşmada, Yunan mahkemelerince kapatılan İTB’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulunmasına karşın, bu konudaki kararın uygulanmamasının kabul edilir olmadığını ifade etti. AİHM, İTB tabelasının ve Türk kelimesinin yerine asılmasını talep ettiğini, ancak Yunanistan’ın bunu yapmamak için direndiğini belirten Başbakan Yardımcısı İşler, “Bizler bu durumu kabul edilir bulmuyoruz. Biz dünyanın geleceğinin özgürlüklerden, demokrasiden yana olduğunu düşünüyoruz. AİHM’nin sizin lehinize karar vermesi çok manidar. Yunan hükümetinin de bu kararı uygulaması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin daha da güçlenmesinin dış ülkelerdeki soydaşların yararına olacağının altını çizen İşler sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin dışında yaşayan vatandaşlarımız uzun yıllar sahipsiz kaldı. Şimdi Yurt Dışı Akraba Topluluları Başkanlığı’nı kurduk ve 4 yıldan beri bir çok alanda faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Eskiden herkese karşı tedirgin bir Türkiye vardı. Şimdi insan hakları konusunda bir çok adım attık. Sizler kardeşlerimiz ve soydaşlarımızsınız. Sizin burada ayağınıza diken batsa, orada bunu hissederiz, inciniriz. Sizlerin burada huzur, barış içinde yaşamanız için elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz.”

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in İTB ziyaretinde, Türkiye’ni Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener Muavin Konsoloslar Alper Atak ve Murat Ertaş, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ve çok sayıda soydaş hazır bulundu.

ŞAHİN KÖYÜ ZİYARETİ
İskeçe’nin balkan kolu köylerinden Şahin köyünü ziyaret eden Başbakan Yardımcısı İşler, buradaki soydaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Karaca Ahmet Camii’nde kılınan ikinci namazından sonra Şahin’deki siyasi konuşmaların yapıldığı Ahmet Kopel’in kahvehanesinin balkonundan halka hitap eden bakan İşler, coşkulu kalabalığa hitap etti.
“Sizlere Türkiye’den ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan selamlar getirdim” sözleriyle başlayan bir konuşma yaptı. “Şahin köyünün ününü duymuştum, ama bu kadarını tahmin etmiyordum. Sizleri çok seviyoruz. Sorunlarınızı biliyor ve bunun için çaba gösteriyoruz. Türkiye’yi her zaman yanınızda hissedebilirsiniz. Türkiye’nin güçlü olması sizin bulunduğunuz topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamanızı sağlayacaktır.”
Köy halkının Başbakan Yardımcısı İşler’in konuşması sırasında “Başbakan Erdoğan buraya” sloganları atması üzerine İşler, “Bu arzunuzu kendisine ileteceğim ve inşallah Şahin’e Cumhurbaşkanı olarak gelecek.” dedi.

GÜMÜLCİNE MÜFTÜLÜĞÜ VE GTGB ZİYARETİ
İskeçe’deki temasların ardından Gümülcine’ye geçen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve beraberindekiler ilk olarak Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı İşler, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’in süprizi ile karşılaştı. İşler’e siyah beyaz fotoğraflar hediye eden Şerif" Bu fotoğraflar babanız Hafız Abdullah İşler’e ait. 1959 yılında Gümülcine’de çekilmiş. O yıllarda Ramazan ayında Gümülcine’ye gelen babanız soydaşlara vaazda bulunup dersler vermiş. Hafız Abdullah’ın oğlunu Başbakan Yardımcısı olarak ağırlamak bizim için onurdur. İnşallah sizi daha yüksek makamlarda görürüz" dedi.

İŞLER DUYGULANDI
Başbakan Yardımcısı İşler, "Çok duygulandım. Babam buraya gelmeden önce Gümülcine’deki dostlarına selam gönderdi. Bize hep anlatıyor. Müftünün böyle bir sürprizi yapması şaşırttı. Fotoğrafları ve selamınızı babama ileteceğim" ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN MÜFTÜLERİ TANIMALI
İşler şöyle devam etti: "Lozan Anlaşması’nın size sağlamış olduğu haklar çerçevesinde kimliğinizi korumanız, kültürel haklarınızı sonuna kadar yaşamanız ve özellikle de müftülerinizi özgürce seçmeniz ve seçilmiş müftülerin tanınması konusunda da tabi ki taleplerimiz var, bu taleplerin bizler de takipçisiyiz, takipçisi olmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde burada azınlık okullarında kendi dilinizi, ana dilinizi, Türkçemizi öğrenebiliyorsunuz. Fakat, son zamanlarda ana sınıflarında sadece tek dilde Yunanca eğitim dayatılmakta, bunu biz kabul edilebilir bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Ve bu konuda sizlerin talepleri bizlere ulaştı, bu konunun da bizler takipçisi olacağız, aynı ilkokulda nasıl ki çift dil eğitim varsa aynı şekilde burada ana sınıflarında da hem Yunanca, hem Türkçe eğitim olması konusunda elbette ki gayretlerimizi sürdüreceğiz."


Müftü Şerif ile bir süre sohbet eden İşler, daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne (GTGB) geçti. Yunan mahkemelerince Batı Trakya’da Türk bulunmadığı gerekçesiyle kapatılan GTGB’nin hukuki süreçte İTB’yi örnek almaları gerektiğini belirten İşler, birlik ve beraberlik halinde kazanamayacakları davaların bulunmadığını vurguladı.

DEB PARTİSİ ZİYARETİ
GTGB ziyaretinin ardından Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’ni de ziyaret eden Başbakan Yardımcısı İşler, burada DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve diğer parti yöneticileri tarafından karşılandı. Başkan Ali Çavuş görüşme sırasında İşler’e partinin çalışmaları ve 25 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partinin elde ettiği başarı hakkında bilgi verdi.

İFTAR YEMEĞİ
Son olarak Gümülcine’de bir otelde Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün onuruna verdiği iftar yemeğine katılan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler burada yapmış olduğu konuşmada; Batı Trakya Türk toplummunun Lozan antlaşması ile azınlık statütüsü altından Yunanistan’a bırakıldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Türk azınlığın yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

“Biz Türkiye olarak Yunanistan ile çok güzel ilişkiler geliştirdik ve işbirliği konseyleri kurduk” diyen İşler sözlerine şöyle devam etti: “Devamlı toplantılar yapıldı, bundan sonra da yapılmaya devam edilecek. Sizler Lozan’ın tanımış olduğu hakların kabul edilmesini istiyorsunuz, bizler de bunu takipçisiyiz. Çok güzel günler bizleri bekliyor. İnşa ettiğimiz güçlü Türkiye sizlere hizmete devam edecek.”

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’e Batı Trakya’daki temasları sırsında Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Halit Eren, AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Edirne Valisi Dursn Ali Şahin, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ve Edirne Trakya Üniversitesi Yener Yörük eşlik etti.

İftar yemeğinin ardından Türkiye Başbakan Yardımcısı İşler ve beraberindekiler karayoluyla Türkiye’ye dönmek üzere Gümülcine’den ayrıldı. Emrullah İşler’in ziyareti sırasıda Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener ve başkonsolosluk çalışanları heyete eşlik etti.

ETİKETLER : Emrullah İşler Batı Trakya Gümülcine Türk Gençler Birliği İskeçe Türk Birliği Gümülcine Müftülüğü İskeçe Müftülüğü DEB Partisi
Diğer BALKANLAR haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı