Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

Türk olarak Türkçeyi bilmemek üzüntü verir

Duisburg DİTİB Merkez Cami salonunda düzenlenen konferansta konuşan Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşe vekili Özdoğan, ''Türk kökenli öğrenci sayısının artmasına rağmen Türkçe derslerine katılım sayısı azalıyor. Türk olarak Türkçeyi bilmemek çok üzüntü verir'' dedi.
vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı  

İki dil bilmek iş alanında büyük avantaj


Duisburg DİTİB Merkez Cami salonunda 'Anadilimizi koruyalım' adlı konferansa Düsseldorf Başkonsosluğundan Eğitim Ataşe vekili Hacer Özdoğan, Alman (KRV) Eğitim Bakanlığından Duisburg Essen Üniversitesinden (Müşavir) Siyaset Bilimci Ahmet Ünalan, Duisburg'da görev yapan birçok Türkçe öğretmeni, DİTİB Merkez Başkanı Necati Mert, bir grup öğrenci ve davetliler katldı.

 

Programa konuşmacı olarak davet edilen Ataşe vekili Özdoğan, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Türkçe derslerine ilginin giderek azalmasını üzüntü verici bir durum olarak değerlendirerek, ''anadil sorununu çözen bir genç, diğer dilleri de daha kolay kavrar. Diğer dillerin gelişimini ve akademik karıyeri destekler. Almanca ve Türkçenin okul ortamında kazanılması gerekir. Türk kökenli öğrencilerin Türkçe derslerine sadece % 20 oranında katılmaları çok üzücü. Bir örnek vermek gerekirse 2006-2016 yılları arasında öğrenci sayımız gittikçe artıyor; fakat Türkçe derslerine katılım sayısı giderek azalıyor. Bu konuda öğrenci velileri, öğrenci veli dernekleri, daha fazla çalışarak öğrencilerin Türkçe derslerine katılmaları sağlanmalı. Anadilimiz olmazsa kültürümüzle bağımız kopar. Kimlik boşluğu yaşamamak için mutlaka Türkçe öğrenin. İki dil bilmek iş alanında da iyi bir avantaj. Ne yazık ki evde konuşulan Türkçe yetmiyor'' şeklinde konuştu.

 

MERCİLERE BAŞVURULAR YETERSİZ


Programa konuşmacı olarak katılan Eğitim Müşaviri Ahmet Ünalan, bahaneleri bir tarafa bırakmak gerektiğini ve Türkçe konusunda öğretmenin idolojisinden dolayı veya Türkçe öğretmeninin davranışından dolayı derse girmemenin çare olmadığını belirterek, ''Türkçe konusu ortak bir payidemiz ve bunun etrafında birleşelim; buna herkesin sarılması gerekiyor. Okul idaresine başvurunuz, bulunduğunuz il eğitim müdürlüklerine başvuru yapın. Daha olmazsa eyalet eğitim bakanlığına yani bizlere başvurun. Anadil dersleri kanuni bir haktır. Alman mercilerine dilekçe ile başvuru sayısı da ne yazıkki çok düşük. Bu haklardan da yararlanın. Bunlar arz talep meselesi. Siz derdinizi sadece söz ile yapmayın. Bu durumu mektup ile de dile getirin. 15 öğrenci velisi toplanarak ilgili yerlere başvuru yaparak, çocuklarınızın Türkçe dersi almasını sağlayabilirsiniz. Türkçe dersleri alan bazı okullarda da, derslere katılmayarak derslerin kaldrılması da oluyor. Kazanılmış haklarınıza siz sahip çıkmazsanız başkalarının sizin haklarınıza sahip çıkmasını da beklemek olmaz'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Programın sonunda davetliler çay sohbeti ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

 

Ali Osman Doğan / Duisburg - Almanya

ETİKETLER :
Diğer AVRUPA haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı