Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

71. Bosna Hersek Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Bosna Hersek Cumhuriyet Bayramı bu senede çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde son savaşta yakılan ve 20 sene sonra tekrar inşaa edilen Vječnica(Vjeçnitsa) kütüphanesinde yapılan akademiye Sarajevo (Sarayevo) kantonu meclis üyeleri, şehir konsili, büyük şehir belediyesi meclic üyeleri ve dost ülkelerin büyük elçileri katıldı.
vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı  

Akademide konuşma yapan Büyük Şehir Belediye Başkanı İvo Komšić(Komşiç): ''Bugün geleceği, geçmişi ve o anı belirledi ve hatta bu akademinin Vjećnica da yapiliyor olmasi da raslantı değildir. Direnişin alevlendiği yer ve sembolüdür. Mimari ve  tarihi olarak  Bosna Hersek'in tanımıdır tüm bunlar. Yıkılmasının üstünden  20 yıl geçmesine rağmen tüm güzelliği ile şimdi parlamaktadır  Vijeçnica.9 Mayıs Avrupa günü Vjeçnica'nın tekrar doğması zafer olduğu gibi, ''ZAVNOBiH'' le beraber Bosna Hersek'in modern devletçilik  anlayışıyla Yugoslavya federasyonundaki eşit bir öğe olarak ortaçağ Bosna'sından gelen geleneği sürdürmüştür. Bosna Avrupa'nın en eski devletlerinden biridir. Bir çok kez ele geçirilmeye çalışılsa da  hiç bir zaman  tam olarak ele geçirilememiş, iki kurtuluş savaşı, yedi faşist güce karşı zor savunma yapmış, en çirkin saldırılarla, etnik temizlikle (Genocide) başedip bu günlere gelmiştir'' dedi.

Akademinin ardından İsviçreli Türk kökenli Ufuk ve Bahar Dördüncü  kardeşler bir konser verdiler.

“ZAVNOBiH”  üç halkın eşit temsil edildiği bir toplantıydı

Tanınmış tarihçi Enver İmamoviç  Cumhuriyet  Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada: 1943'te  Mrkonjić- Grad’ta  toplanan “ZAVNOBiH” (Bosna Hersek Antifaşist Ulusal Kurtuluş Konseyi) üç halkın her  birinin temsilcilerinin katıldığı ve  eşit olarak temsil edildiği  bir toplantıydı.Biz bu günü son yaşadığımız savaştan öncede kutlardık. Faşistlerin ellerinden kurtarılan Bosna’nın kaderinin belli olduğu toplantıydı. Üç milletin bu ülkenin düşman elinden kurtulmasından kurulmasına atılan adımdı. Bunun Bosna’nın doğum günü Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edilmesinin sebebi de budur” dedi.

İmamoviç, geçirdikleri 1992-95 savaşının sonraki politik karmaşada milletleri hala birbirine bağlayacak ama o kadar da geçmişte kalmamış bir tarihin bu toplayıcı görevi üstlendiğine de dikkat çekti.

Sırp Özerk Bölgesi Başkanı Milorad Dodik ise: “Bu tarihin “ZAVNOBiH”in tarihinden başka hiç bir şey ifade etmediğini ve kutlanacak bir şey görmediğini açıkça belirtti.

Bosna tarihinin en önemli dönemi!

Diğer bir tarihçi olan İnsanlığa Karşı İşlenen Suç Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Smail Čekić  bu olayın Bosna tarihindeki en  önemli olaylardan biri olduğunu vurgusunu yaparak:

"ZAVNOBiH'' ve  onun aktiviteleri 1943 Kasım'ından 1945 Nisan'ına kadar  sürdü. Kurucu  meclisin kararı ile Bosna Hersek devletini yenilemiş oldu. O  sürenin başında tarihi, siyasi  aynı zamanda hukuki olarak kimliği belirlenmiş ve Federal Bosna Hersek devleti kurulmuş oldu. Antifaşist savaşın en önemli sonucu olarak ortaya çıkan Bosna Hersek devleti aynı zamanda da Bosna Hersek milletinin birlikte özgür bir yaşamı seçtiklerinin, bunun  sadece imkan dahilinde olduğunun değil, aynı zamanda birçok fırsatlar sunduğunund a kanıtıdır. Hep birlikte yaşayıp başarılı olabileceğimizi de gösteren son milenyumda Bosna'nın devletciliğinin boş olmadığını gösteren Bosna tarihinin en önemli dönemi.''

Bosna Hersek Cumhuriyet Bayramı Türkiye'de de kutlandı

Diğer yandan Bosna Hersek  Cumhuriyet Bayramı Türkiyede de kutlandı. Türkiye'deki kutlamalar  T.C. Başbakanlık Yurtdışı  Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Fatih  Belediye'sini destekledi ile Genç Boşnaklar tarafından organize edildi. Kutlamalara anavatan Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, YTB Başkanı Prof.  Kudret Bülbül, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Džanko (Canko) katılırken, Bosna Hersek'ten ise Bosna Hersek Federal Spor ve Kültür Bakanı Salmir Kaplan ve 1989-91 yıllarında Federal Bosna Hersek devletinde Cumhurbaşkanlık  konsey üyeliği yapan Bogiç Bogićević katıldı. Kutlamalarda Kemal Baysak'ın Bosna isimli resim sergisi de yapıldı.


Zehra Göçkün Adiloviç / Bosna Hersek

ETİKETLER : Bosna Hersek
Diğer BALKANLAR haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı