Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: Putin ülkemin tamamını istiyorUkrayna Devlet Başkanı Poroşenko: Putin ülkemin tamamını istiyor

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ülkesinin tamamını almayı istemekle suçladı.

Alman Bild gazetesi ve Funke gazetesine röportaj veren Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın, Ukrayna deniz kuvvetlerine ait gemilerin Azak Denizi’ne girdiği suçlamasını reddederek bunun bir provokasyon olduğunu söyledi.

 

Azak Denizi’nin Rusya ve Ukrayna tarafından ortaklaşa kullanıldığı, burada Ukrayna’nın Mariupol ve Berdyansk limanlarının bulunduğu kaydedildi. 

 

"Putin yalan söylüyor"

Poroşenko, Alman dergisi Bild’e verdiği röportajında "İnanmayın. Putin yalan söylüyor. Putin eski Rus İmparatorluğunu geri getirmek istiyor. Kırım, Donbass ve bütün ülkeyi Rusya’ya katmak istiyor. Kendisini bir Rus çarı olarak görüyor. İmparatorluğu Ukrayna olmaksızın bir fonksiyon icra edemez. Bizi kendisinin kolonisi olarak görüyor" dedi.

Poroşenko, Rusya’dan en çok gaz ithal eden ülke olan Almanya’ya, Ukrayna’yı baypas ederek Almanya’ya doğrudan gaz sağlayarak denizaltı gaz boru hattının inşasını durdurması çağrısında bulundu.  

 

"Net bir reaksiyona ihtiyacımız var"

Poroşenko, Alman gazetesi Funke’ye yaptığı açıklamada, "Rusya’nın saldırgan tavrına karşı güçlü ve kararlı, net bir reaksiyona ihtiyacımız var. Bu Kuzey Akım 2 gaz boru hattı projesini durdurmak anlamına da geliyor" dedi.

Almanya’nın, Rus devlet enerji firması olan Gazprom tarafından inşa edilen boru hattını özel teşebbüs olarak gördüğü belirtildi. Ancak Almanya Şansölyesi Angela Merkel geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada gaz boru hattının siyasi boyutlarının da bulunduğuna dikkat çekerek Rusya’nın Avrupa’ya sattığı gazda Ukrayna’nın da geçiş hattında yer alması gerektiğini belirtmişti.

 

Alman yetkililer, çarşamba günü yaptıkları açıklamada, ABD’nin ve bazı Avrupalı politikacıların Rusya’ya karşı yaptırımlarında gaz boru hattındaki pozisyonlarının değişmediğini belirtti. 

İHA, Reuters 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: Putin ülkemin ta