Avrupa Türk medyasının kalbi Essen'de attı

Avrupa Türk medyasının kalbi Essen'de attı

ESSEN

 

Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği Derneği tarafından Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen Avrupa Türk Medya Zirvesi Avrupa'nın değişik ülkelerindeki Türk gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Zirvenin sonunda alanlarında başarılı Avrupalı Türklere ödüller verildi.

 

 

Essen'de Ruhrturm Oteli'nde düzenlenen Avrupa Türk Medya Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Derneği Başkanı Alipaşa Akbaş, Avrupa'daki Türk basın mensuplarına yönelik bugüne dek düzenlenen en kapsamlığı etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Ali Paşa Akbaş

 

Amaçlarının Avrupa'daki zor koşullarda görev yapan Türk basın mensuplarının sorunlarını gündeme taşımak olduğunu vurgulayan Akbaş, bu bağlamda Türk devlet yetkililerinin desteğine gereksinim duyduklarını kaydetti.

 

Ali Öztunç

 

CHP Milletvekili Ali Öztunç Avrupa'da özveri ile görev yapan Türk basın mensuplarının sorunlarını TBMM gündemine taşıyacağını belirtirken, SPD-NRW Milletvekili Volkan Baran, Türkçe yayın yapan ulusal ve yerel gazetelerin giderek azalmasının endişe verici olduğunu ifade etti.

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen etkinlikte konuşan Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ise Türkçe'nin geleceği için Türk medyasının Avrupa'da güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Zirveye Düsseldorf Başkonsolosu Şule Güler re katıldı.

 

Şener Cebeci

 

Avrupalı Türk Basının sorunları ve gelecek perspektifleri konulu oturumda ise Almanya başta olmak üzere Avrupa'da yerel ve ulusal medyaya için çalışan Türk gazeteciler sorunlarını ve beklentilerini aktardılar. Muhsin Ceylan'ın yönettiği oturumda gazeteciler İsmail Erel, Mehmet Koca, Zeki Şahin, Hüseyin Dönmez, Mustafa Bozdurgut, Adnan Öztürk, Hüseyin Taş, İbrahim Karaman, Vatan Öz, Hülya Sancak, Ali Kılıçarslan, Ünal Yıldırım ve Levent Karaağaç söz aldı.

 

 

Volkan Baran

 

Avrupalı Türk STK'ları ve medya ilişkileri konulu ikinci oturumda ise belli başlı STK'ların temsilcileri Türk basınından beklentilerini dile getirdiler.

 

Zirvede 2019 basın ödülleri de sahipleriri buldu.

 

Dostluk Ödülünü Solingen faciası mağduru Mevlüde Genç adına oğlu Kamil Genç aldı. Gazetecilik dalında ise Sabah Avrupa Genel Koordinatörü İsmail Erel ödüle değer görüldü. Perspektif ve Referans dergileri ise süreli yayınlarda başarılı bulundu. Sosyal dayanışma dalında ZSU Genel Müdürü Ali Özdemir, Türkçe ve Türk Kültürüne katkı alanında veliler derneği başkanı Ali Sak, Edebiyat'ta Hasan Kayıhan, yazarlar kategorisinde  Mahmut Aşkar, siyasi katılımda Tayfun Keltek, siyasette Volkan Baran, yerel yönetimde Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ödüllendirildi.

Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Baydaroğlu ve komponist Betin Güneş'in sahne aldığı zirve, gala yemeği ile son buldu. Etkinliği Oğuzhan Erkmen ile Safiye Ulufer sundu.

 

Anahtar Kelimeler: Avrupa Türk Medya Zirvesi