Atatürk Mezuniyetinin 120înci Yıldönümünde Manastır’da Anıldı

Atatürk Mezuniyetinin 120înci Yıldönümünde Manastır’da Anıldı

ÜSKÜP

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’nden mezuniyetinin 120’inci yıldönümü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği ve Askeri Ataşeliği Manastır Şehir Müzesinde tören düzenledi.

Tören Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için yapılan saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Umut Lütfi Öztürk, Kuzey Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Azim Nuredin, Türkiyeli Heyet Başkanı Tuğgeneral Altan Er, Savunma Bakan Yardımcısı Bekim Maksuti, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Manastır Belediye Başkanı Natağa Petrovksa ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Türkiyeli Heyet Başkanı Tuğgeneral Altan Er yaptığı açılış konuşmasında, “Manastır Askeri İdadisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün lider kişiliğinin gelişmesine katkı sağlamış bir eğitim kurumudur” ifadelerini kullandı.

‘Atatürk iki ülke arasındaki dostluk köprülerinin temellerini atmıştır’

Kuzey Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Azim Nuredin, Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’nden mezun olması iki ülke arasında dostluk köprülerinin temellerini atmıştır. Bu dostluğu inşa ettik, ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda iki ülke arasında savunma alanında 1994 yılında başlatılan işbirliğini ifade etmek isterim. Bu kapsamda ordu mensuplarımız Türkiye’nin prestijli eğitim kurumlarında eğitim görmüştür” dedi.

Nuredin, “Stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti sürekli ordumuza askeri malzeme yardımı yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bu yardımın sürekli olarak arttığını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

 

‘Hain terör örgütlerine karşı mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz’

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Umut Lütfi Öztürk, yaptığı konuşmada “Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözlerini şiar edinerek, bağımsızlığından bu yana her alanda desteklediğimiz dost ve kardeş Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin uluslararası arenada hak ettiği yeri almasını, bölgenin huzur ve refahını katkılar sağlamaya devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Devletimizin bekası ile bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere geçmişte olduğu gibi gelecekte de tüm hain terör örgütlerine karşı mücadelemize kararlıkla devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Dostlarımızın da küresel terör tehditlerinin ancak ortak adımlarla bertaraf edilebileceğinin farkında olduklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Harbiyelilerin adına Can Engin şiir okudu.

Davetliler daha sonra Askeri İdadinin de bulunduğu Manastır Şehir müzesinde bulunan Atatürk’ün anı odasını gezdi. Anı odasındaki anı defteri de imzalandı.

v

Anahtar Kelimeler: Atatürk Mezuniyetinin 120înci Yıldönümünde Manastı