Euro'lar değişiyor, Avrupa Birliği'nin ortak para birimi Euro'nun bazı banknotlarında değişiklikler

Euro'lar değişiyor, Avrupa Birliği'nin ortak para birimi Euro'nun bazı banknotlarında değişiklikler

Euro'lar değişiyor Avrupa Birliği'nin ortak para birimi Euro'nun bazı banknotlarında değişiklikler yapılacak. Yeni banknotlar yakında piyasada olacak.

Euro'lar değişiyor

Avrupa Birliği'nin ortak para birimi Euro'nun bazı banknotlarında değişiklikler yapılacak. Yeni banknotlar yakında piyasada olacak.

Euro'yu kalpazanlara karşı daha güvenli hale getirebilmek için yapılan çalışmalarda sona gelindi. Avrupa Merkez Bankası, kalpazanlara karşı son derece güvenli yeni banknotların tanıtımını yaptı. 28 Mayıs 2019'da piyasaya sunulacağı açıklanan banknotların güvenlik unsurları tamamen yenilendi. Buna göre kopyalanmaları neredeyse imkansız oldu.

HAREKETLİ LOGOLAR

Yenilenen 100 ve 200 Euro'luk banknotlara, rakamın olduğu yere “uydu hologramları” yansıtıldı. Para hareket ettirildiğinde hologramın çevresinde Euro logolarının da hareket ettiği görülecek. Banknotlar ışığa tutulduğunda yine bazı semboller ortaya çıkacak. Aynı şekilde banknotların ön sol tarafındaki 100 ve 200 rakamları para hareket ettirildiğinde renk değiştirerek, yeşilden maviye dönüşecek. Ayrıca rakamların ortasında da Euro logoları görülecek. Piyasada sık el değiştiren 5 ve 10 Euro'luk banknotlarda kullanılan özel koruma cilası ise 100 ve 200 Euro'larda olmayacak. Daha az el devğiştirdiği için yüksek meblağ banknotlar daha az yıpranıyor. Merkez Bankası bir banknotun maleyitinin 8- 9 Cent arasında değiştiğini açıkladı. 

MADDİ KAYBI BÜYÜK

2018 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanımda olan 301 bin adet sahte banknot ele geçirildi. Özellikle dikkat çekmemek için düşük miktarda olan 50 ve 20 Euro'luk banknotların sahtelerine rastlanıyor. Sahte paranın yol açtığı maddi zarar ise 17 milyon 400 Euro'yu buldu. 

500 Euroluk banknotların ise bu yılın sonundan itibaren kullanımdan çekilmesi planlanıyor.

Euro'lar 19 ülkede kullanıyor.

Anahtar Kelimeler: