Almanya’da dizel araç sahipleri şokta

Almanya’da dizel araç sahipleri şokta

Almanya’da dizel araçların şehirlere girmeleri yasaklanıyor

Almanya’da İdari Mahkeme’nin, dizel araçların şehir merkezlerine girmesinin yasaklanabileceğine karar vermesi üzerine büyük şehirler birbiri ardına dizel yasağına onay veriyor.

 

Almanya’da Federal İdari Mahkeme’nin dizel araçların şehir merkezlerine girmelerini belediye meclislerinin inisiyatifine bırakan kararı kafaları karıştırdı. Karara göre belediyeler, eğer kentlerde aşırı derecede hava kirliliği sözkonusu olursa, dizel araçlarla şehir merkezine girilmesini yasaklayabilecek.

Hamburg, Stuttgart ve Köln gibi büyük kentlerde dizel yasağı mahkemeler tarafından onaylandı. Diğer şehirler ise sırada. Böylece 2019 yılının Nisan ayından itibaren yasak kararı onanan şehirlerde mevcut donanımdaki dizel araçlar kullanılamayacak.

Dizel araç sahipleri ise bu durumdan pek hoşnut değiller. Zira yasak nedeniyle dizel araçlara ilgi azalacak ve araçlar değerlerinin çok daha altında satılacak. Bu durumda mağdurlar, hem araçlarını ucuza satacaklar hem de yerine benzinli araç almak zorunda kalacaklar.

 

Taksiciler endişeli

 

Diğer yandan dizel araç kullanan işyerleri, taksiler işletmeleri de mahkemenin kararına itiraz ediyorlar. Zira bu araçların bir çoğu leasing yöntemiyle satın alınmış. Dizel araçların şehir trafiğine girmeleri yasaklanırsa şirketler veya taksi işletmeleri araçlarını benzinli ya da elektrik veya gazlı araçlarla değiştirmek zorunda kalacaklar. Kiralama süresi boyunca da taksitlerini ödeyecekler.

Araçlarını satmak istemeyenler ise zehirli atıkları emen özel filtre sistemleri taktırabilecekler. Ancak belediyelerin bu donamına sahip araçları istisna olarak kabul edecekleri de kesin değil. Ayrıca söz konusu filtre sistemlerinin yüksek maliyetli olacağı da belirtiliyor.

 

Hükümet devrede

 

Öte yandan hükümet soruna çözüm üretmek için çalışıyor. Federal Çevre Bakanlığı şehir merkezine girmesinde mahsur olmayan araçlara yapıştırılan mavi bandrollerin yeniden düzenlenebileceğini duyurdu. Buna göre özel filtre takılan Euro 5 ve imalatından itibaren Euro 6 normuna sahip dizel araçlara açık mavi bandrol yapıştırılacak. Hava kirliğine karşı özel geliştirilen Euro 6d-TEMP ya da Euro 6d tipi dizel araçlara ise koyu mavi bandrol uygulanacak. Böylece belediyeler bu renklerdeki bandrol bulunan araçların şehir merkezlerine girmelerine izin verecek. Diğer renkler ise yasaklanacak.

 

TOYOTA’dan üretimi durdurma kararı

 

Alman mahkemesinin kararından sonra ünlü Japon otomobil üreticisi Toyota, Avrupa’ya yönelik dizel araç üretmeme kararı aldı. Toyoto Avrupa’da benzin ve elektrikle çalışan hibrit türü araçlar pazarlayacak. Toyota’nın 2017 yılında Avrupa pazarına sürdüğü araçların yüzde 15’ini dizel oluştururken, ağırlıklı ilgi hibrit araçlara gösterildi.

 

Anahtar Kelimeler: Dizel, dizel yasağı, çevre