80’lik Aysel nine kış ortasında evsiz kaldı

80’lik Aysel nine kış ortasında evsiz kaldı

DUİSBURG

 

Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan 80 yaşındaki Aysel Yıldızbaş, kış ortasında evsiz kaldı. Duisburg Belediyesi, Yıldızbaş’ın oturduğu çok katlı binayı yangın yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle boşaltıp, kapılarını mühürledi. Bir yakınının evine sığınan yaşlı kadın, yetkililerden yardım bekliyor.

 

Almanya’da bir insanlık dramı yaşanıyor. 80 yaşındaki Aysel Yıldızbaş, 10 yıldır oturduğu Duisburg kentindeki kiralık daireden, binada yangın tehlikesi olduğu gerekçesiyle çıkarıldı. Yalnız yaşayan ağır hasta yaşlı kadın, “Hiçbir haber vermeden aniden gelip evlerimizi boşaltmamız istendi. Kıyafetimi alıp çıktım. Yeğenimin evine sığındım“ dedi.

 

Belediye yetkililerinin binanın boşaltılacağına dair önceden hiçbir bilgi vermediğini belirten Yıldızbaş, “10 yıldır bu binada kiracıyım. Tek başıma yaşıyorum. O gün yeğenim beni alıp doktora götürdü. Sonra onun evine gittik. Bir tanıdık aradı ve evimin önünde kalabalık biriktiğini söyledi. Birinin rahatsızlandığını sanıp, önemsemedim. Sonra yeğenim beni eve bırakmak için götürdüğünde öğrendik ki, binayı boşaltmışlar. Yangın tertibatında sorun olduğunu söylediler. Yeğenimin evine geri geldim. Onun evi de dar ve üç çocuğu var. Burada fazla kalamam. Ama evime ne zaman dönebileceğim de belli değil. Çok çaresiz kaldım“ diye konuştu.

 

 

Duisburg Belediyesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bina sahibi konut şirketinin uyarılmasına karşın yangın tedbirleri ile ilgili noksanları gidermediği  belirtilerek, bilirkişi denetimi neticesinde binanın boşaltıldığı kaydedildi. Yapılan açıklamada, yan yana çok katlı iki binada 200 civarında kişinin yaşadığı ve olası bir yangında can kaybı ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi.  Boşaltılan binalarda yaşayan 20 kadar Türk de Yıldızbaş gibi tanıdık ve akrabalarının evlerine sağınmak zorunda kaldı.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ÖZEL HABER Almanya’da insanlık dramı.