‘Türkiye, Bağımsızlığımızdan Bu Yana Hep Yanımızda’

 ‘Türkiye, Bağımsızlığımızdan Bu Yana Hep Yanımızda’

MAKEDONYA

 

Türkiye Mezunları Derneği bugün Üsküp’teki Double Tree by Hilton otelinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile buluşma kahvaltısı düzenledi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı buluşmanın açılışında yapılan konuşmalarda Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkilerden söz edildi.

Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Umut Lütfi Öztürk, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski Türk işadamları, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, MAARİF Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, STK temsilcileri ve Türkiye mezunları katıldı.

‘Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz’

Türkiye Mezunları Derneği Başkanı İsmail Ali, yaptığı açılış konuşmasında artık yeni şeyler konuşmanın zamanının geldiğini ifade etti.

Ali, “Bizler Türkiye’de eğitim görüp, Makedonya’ya dönerek ülkenin kalkınması ve huzuru için katkı sağlayan bireyler olarak, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

İsmail Ali konuşmasının devamında Türkiye Mezunları Derneğinde müftüler, akademisyenler, doktorlar, rütbeli askerler, öğretmenler, mühendisler gibi önemli kişilerin bulunduğunu da kaydetti.

 

 

‘Türkiye mezunları iki ülke arasındaki dostluğa ciddi katkı sağlamakladır’

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Umut Lütfi Öztürk yaptığı konuşmada “Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki karşılıklı saygı ve anlayış, kardeşlik esasına dayanan ve gücünü ortak tarih ile kültürden alan, ikili ilişkilerin temelini oluşturuyor. İki ülke arasında mükemmel seviyede seyreden ilişkilerin, önümüzdeki dönemde her alanda sonuç odaklı bir anlayışla ilerleyeceğine eminiz. Türkiye’de edindikleri bilgi ve tecrübeleri ülkelerinin yararı için kullanan ve iki dost ülke arasında güçlü bağların kurulması için önemli bir görev üstlenen Türkiye mezunları da bu dostluğa gerçekten ciddi bir katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye bağımsızlığımızdan bu yana hep yanımızda’

Türkiye’nin kaliteli üniversitelerinde öğrenim görmüş ve ülkelerine dönmüş kişilerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, kendisinin de yurt dışında eğitim aldığını ifade etti.

Dimitrov konuşmasının devamında, “1991 yılından, bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz günden itibaren tüm yolculuğumuzda AB ve NATO entegrasyonu gibi önemli alanlarda bize destek veren ve yanımızda duran tek ülke Türkiye Cumhuriyetidir” dedi.

 

 

‘Ticaret hacminin 1 milyara ulaştırılması için ortak çabalarımız var’

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticari ilişkilere de değinen Bakan Dimitrov, “Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticaret hacmi 521 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın 1 milyar dolara ulaştırılması için ortak çabalarımız var” ifadelerini kullandı.

Dimitrov eğitim alanındaki işbirliğine de değinerek Türkiye’nin çok sayıda Makedonyalı öğrenciye burs dağıttığını ifade ederek, Kuzey Makedonya’da da çok sayıda Türkiyeli öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti.

‘TİKA’ya şükranlarımızı sunuyoruz’

TİKA’nın Kuzey Makedonya’daki faaliyetlerinden de söz eden Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, “Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından ülkemizde desteklenen projeler için şükranlarımızı sunuyoruz. TİKA ülkemizde 900’ün üzerinde proje hayata geçirdi. Mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile diplomatik arşivin dijitalleştirilmesine ilişkin destek ve yardım anlaşması imzaladık” dedi.

Dimitrov konuşmasında ayrıca bir kez daha Türk yatırımcılara her zaman açık olduklarını ve her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye Mezunları Derneği tarafından düzenlenen toplantı kahvaltı sohbeti ile basına kapalı bir şekilde devam etti.

 

Anahtar Kelimeler: ‘Türkiye, Bağımsızlığımızdan Bu Yana Hep Yanımızda’