Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

Türkçemize sahip çıkalım


Ali Osman Doğan

2016-2017 öğretim yılının yarı yıl notlarıyla örenciler okulun yarısnı tamamlamış oldular.. Bütün öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bir kısım veliler henüz çocukları yeni okula başladıkları için ilk karne heyecanı yaşayacaklar. Bazıları da ileriye yönelik kendilerine göre hesaplar yaparak çocuklarının ilkokul dördüncü sınıfdan sonra hangi okulu tercih edeceklerinin hesaplarını yapıyorlar. Bana göre en önemli ve ilerisi için de bir o kadar önem taşıyan bir tercih yapacaklar. Tabiki bunlar eğitimin içindeki tatlı heyecanlar. 

 

Gelelim biz Türkler için olmazsa olmaz anadilimiz Türkçenin durumuna. Önce kendi kendimize soralım.Türkçe olmazsa ne olur? Türkçen olmazsa kendi kültürünü yaşayamazsın. Türkçen olmazsa Türkiye'deki akrabalarınla Almanya'da büyüyen çocukların anlaşamazlar. Türkçen olmazsa Türklerle aranda bir bağlantı olmaz.Türkçen olmazsa kimlik de olmaz. Eğer ben kimliksiz de yaşayabilirim diyorsan, o zaman sen kendini zaten kaybetmişsin. 

 

Türkçe dersine kayıt yaptırmak istiyorum; fakat çocuğumun gittiği okulda böyle bir imkan yok diyenler de olabilir. Bu durumda kanunun verdiği haklardan yararlanılmalı. Bu başvuruları yapmak için 15 öğrencinin Türkçe dersi almak istemesi gerekiyor. Bu durumda okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurlumalı. Baktınız ki okul müdürü (ilgilenmek durumunda) ağırdan alıyorsa; buradan bir netice alınmazsa, şehir eğitim müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları halinde durum değerlendirilir. Bunu da yapamıyorsanız, bu konu ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları, öğrenci veli dernekleriyle yada yerel siyasetçlerle, Uyum Meclisi yada Belediye Meclisi üyeleriyle irtibata geçerek durumu izah ediniz. Onlar size mutlaka gereken açıklamayı yaparlar. 

 

Türkçenin önemi konulu paneller ve konferanslar yapılıyor. Bazı sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten bu konuda oldukça duyarlılar. Yaptıkları toplantılar ve yayınladıkları bildirilerle Türkçenin önemini vurguluyorlar. Bağlı bulunduğumuz Başkonsolosluklarımızın Eğitim Ataşelilkleri de Tükçenin önemini dile getiren programlar ve açıklamalar yaparak konunun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Fakat, burada en duyarlı olması gerekenler öğrenci velileridir. Sayın öğrenci velileri butür toplantılara da katılarak bilgi edinebilirsiniz. Çünkü bu toplantılarda konuya vakıf olan görevlilerle birebir konuşabilme imkanınız mevcut. 

 

Türkçenin önemi önümüzdeki senelerde Almanya-Türkiye arasında ticari alanda daha da önem kazanacağı bilinmeli. Ticari alanda her iki dili iyi bilen elemanların iş bulma şanslarının daha fazla olacağı da unutulmamalı. Bu durumu da gözönünde bulundurarak Türkçe hem benliğimizi korumak hem de ekonomik açıdan büyük önem arz ediyor. 

 

Gelecek yazımda bulumak ümidiyle sağlıcakla kalınız.  

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı