Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

Bir Seçim Böyle Geçti


Ali Osman Doğan

Değerli okuyucularım,

Yurt dışındaki seçmenler olarak 3. kez yaşadığımız bir seçimi daha geride bıraktık. Bazı tartışmalar ve Türk Bayrağı'na saygısıızlık yapanlar olsa da, genelde sakin bir seçim süreci yaşandı.

Siyasi partilerin liderleri seçim kampanyasında Almanya'ya oldukça ağırlık verdiler. Meclis'de temsil edilen siyasi parti liderleri ve milletvekilleri, Almanya'nın birçok şehrinde vatandaşlarla buluşarak sandık başına gitmelerini istediler. Meclis dışında kalan siyasi parti temsilcileri de çalışmalar yaptılar. Yaklaşık 3 milyon vatandaşımızın bulunduğu bu ülkede seçmen sayısı da 1 milyon 400 bin civarında. Bu durumda siyasi partilerin ilgi alanı oldu. Toplamda (Dünya geneli) yırtdışı seçmen sayısının da 2 milyon 900 bin civarında olduğunu gözününde bulundurursak, Almanya'daki seçmen sayısı neredeyse yurtdışı seçmen sayısının yarısına denk. Siyasi partilerin milletvekili listelerinde ise yurtdışı seçmen sayısına yansıdığını ne yazıkki göremiyoruz. Bu da yurtdışı seçmen sayısı oranından çok uzak. Sadece 4 milletvekili yurt dışından TBMM'ye girdi. Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf'daki konuşmasında önümüzdeki seçimlerde yurtdışının da 86. seçim bölgesi olacağını söyledi. Artık dört yıl sonraki seçimi bekleyeceğiz..

SEÇİME KATILIM ORANI YÜKSELDİ

Geçtiğimiz 7 Haziran 2015, 25. dönem milletvekili seçimlerinde yurdışı seçmenlerin katılım oranı gümrüklerdeki oylarla birlikte % 35 'in üzerinde oldu. Oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 30 bin olarak gerçekleşmişti. 54 ülkede oylar kullanılmıştı.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışı seçmenlerin katılım oranı sadece % 8,3 olmuştu.

7 Haziran 2015 seçimlerinde siyasi partilerin yurtdışından aldıkları oy oranlarını bir hatırlayalım:

Ak Parti: % 49, CHP: % 17, MHP: %  9, HDP: % 21. Yurtdışı oylarının sayılmasından sonra, Türkiye genelinde bazı partiler kazandıkları milletvekilliklerini kaybederken, buradan oylarını yüksek oranda alan partiler de mecliste birkaç milletvekilliği kazanmışlardı. 7 Haziran seçimlerinde partileri tercih eden genel seçmen sayısı ise şöyle şekillenmişti: Ak Parti 18,8 milyon, CHP 11,5 milyon, MHP 7,5 Milyon ve HDP 6 milyon. Diğer siyasi partiler ise % 2,6 oranında oy aldılar.

Bu hesapları yaptıktan sonra verilecek oyların önemi birkez daha artıyor.26. Dönem milletvekili 1 Kasım 2015 seçimlerinde yurt dışında 1 milyon 160 bin oy kullanldı. Ak Parti % 56, 2, HDP % 18,2, CHP % 16,3, MHP % 7,2 oranında oy aldılar. yurt dışında seçime katılım oranı % 43,7 oldu.

1 Kasım genel seçim sonuçlarına göre, Ak Parti % 49,5 aldığı oy 23 milyon 700 bin (317 MV) , CHP % 25,3 aldığı oy 12 milyon 108 bin (134 MV), MHP % 11,9, aldığı oy 5 milyon 691 bin (40 MV), HDP % 10,75 aldığı oy 5 milyon 144 bin (59 MV). Yurt dışından Ak Parti'den 1 milletvekili TBMM'ye girerken HDP 3 milletvekilini meclise taşıdı. Aynı zamanda yurt dışı oyları HDP'ye baraj aşırdı. MHP ise Manisa'dan 2 milletveikili çıkarmıştı; yurt dışı oylarının sayımından sonra 1 Mv'lini Ak Parti'ye kaptırdı.

Almanya'da partilerin oy oranları, Ak Parti % 59,7 (340 bin 249 oy), CHP % 14,7 ( 84 bin 223 oy), MHP % 7,4 (42 bin 571 oy), HDP% 15,9 ( 90 bin 808 oy) aldılar.

SİYASET YAPACAĞIM DİYE YAKIN ÇEVRENİZDEKİLERİ ÜZMEYİNİZ

Ak Parti genel olarak aldığı 49,5 oy oranıyla tek başına iktidar oldu. Sosyal paylaşım sitelerindeki bazı kişilerin adeta bir kahramanlık kazanmış gibi, diğer siyasi partilere gönül verenleri rencide ederek kalp kırılmalarına sebep olan paylaşımlar yapmasını da gerçekten yadırgıyorum. Komşusunu, iş arkadaşını, aynı cemiyetlerde birlikte oturup çay ve kahve içtiğiniz, sohbet ettiğiniz insanları, siyaset yapacağım diye de üzmeyi çok yanlış buluyorum. Düğününüzü, sevincinizi, cenazenizi, üzüntünüzü birlikte paylaştığınız yakınlarınızı kaybetmeye değmez. Benim için particilik sandık başında başladı ve oy attığım anda bitti. Milletvekilleriyle de komşu olmayacaksınız. Seçim ülkemiz için hayırlı olsun.

Kalın sağlıcakla.
 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı