Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
POLAT & HUMANN GmbH

Karikatür Krizi


Yasin Baş

Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann‘ın (Yeşiller) da çirkin ve aşağılayıcı karikatürleri savunması Almanya’daki Türk kökenli insanların onun gözünde hangi değerde olduğunu göstermektedir.

Artık Almanya’nın da kendine has bir karikatür krizi var: Üç yıl önce “Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung (FAS)” da yayımlanan ve şimdi ders kitabına alınmış olan bir karikatür bir kaç gündür Türkiye ve Almanya arasında diplomatik anlaşmazlıklara neden olmuş durumda.

Türkiye Cumhurbaşkanını bir köpek olarak gösteren karikatür Baden-Württemberg Eyaleti’ndeki okullarda ders kitaplarında yer alıyor. Söz konusu kitabın liselerde ekonomi, siyaset ve toplumbilimleri derslerinde okutulduğu söyleniyor. Yeşiller Partili Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann‘ın da çıkıp bu çirkin ve aşağılayıcı karikatürleri savunması ve şirin göstermesi Almanya’daki Türk kökenli insanların onun için ne değerde olduğunu sergiliyor. Bu karalamalar Almanya’da ırkçılığın, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının hangi dereceye vardığının bir kanıtı.

Cumhurbaşkanı bir ülkeyi ve o ülkenin milletini ve vatandaşlarını temsil eder

Recep Tayyip Erdoğan’ı sevip sevmemek her insanın tabi ki kendi bileceği bir konudur. Herkesin Erdoğan’dan nefret etme ve eleştirme hakkı vardır. Ancak bir cumhurbaşkanını ve böylece onunla birlikte onun temsil ettiği ülkeyi ve o ülkenin halkını aşağılamak büyük bir farktır. Çünkü bir cumhurbaşkanı ülkesi ile o ülkenin milleti ve vatandaşlarını temsil etmektedir.

Eyalet Başbakanı Kretschmann’ın hırçın reaksiyonu Almanya’da 50 yıldan fazla çalışan ve hala Türkiye’de kökleri bulunan insanlara nasıl saygısız ve nankörce davranıldığının bir göstergesidir.

Siyasiler nutuklarında durmadan entegrasyondan, uyumdan ve ulusalcılıktan bahsetmektedirler. Aynı siyasiler yaptıkları bu konuşmalarında herhalde kullandıkları duyarsız kavram ve tutumları ile kısmen dışlayıcılığa ve ayrıcılığa sebep olduklarını da hiç düşünmemektedirler.

İyi ki bu ülkede Türk-Alman ilişkilerinin değerini bilen, Cemile Yusuf (CDU) ve Oliver Wittke (CDU) gibi, sağduyulu siyasiler de bulunmaktadır. Onlar Almanya’da yaşayan birçok Türk kökenli yurttaşlar gibi farklılığa ve çoğulculuğa saygı gösterilmesini talep etmektedirler. Onlar başka siyasilere göre Almanya’nın monoton değil, renkli bir ülke olduğunu kavramışlardır.

Bazılarına bunu kabul etmek zor gelse de, Almanya’nın gücü farklılıktır. Ve farklılık içinde birliktelik bizlerin geleceğidir.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   jartiyer takımı   sex shop   sex shop   işitme cihazı