Erdem Emeklilik - Ersin Konar
Erdem Emeklilik - Ersin Konar
POLAT & HUMANN GmbH

Almanya’da yaşayan Türk öğrenciler YTB’yi ziyaret etti

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Programı kapsamında, IGMG Hannover Derneği tarafından Türkiye’ye getirilen Almanya’da yaşayan Türk öğrenciler, YTB’yi ziyaret ederek, Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül ile bir araya geldi.

Almanya’nın Stadthagen, Hannover, Braunschweig, Lebenstedt, Peine, Laatzen ve Garbsen’den şehirlerinden gelen 40 öğrenci, proje dâhilinde İstanbul, Bursa, Ankara ve Konya şehirlerini gezecek. Görüşmede konuşan YTB Başkanı Kudret Bülbül, gençlere tavsiyelerde bulundu. İleriki hayatlarında aktif birey olmaları için yapılması gerekenleri anlatan Bülbül, Türkçe’nin önemine dikkat çekti. Görüşmede söz alan gençler ise, Çanakkale’de dedelerinin mezarlarını gördüklerinde çok duygulandıklarını ifade etti.

“Sizin en büyük farkınız Türkçe’dir”

Türkçe’nin çok önemli bir dil olduğunu vurgulayan Bülbül, sadece kimlik açısından değil, gelecek açısından da Türkçe’nin önemli bir etken olduğunu aktardı. Türkçe’nin her alanda önemli katkıları olduğunu belirten Bülbül, “Türkçe’yi unutursanız sadece anne ve babanızı değil, medeniyet değerlerinizi ve tarihi mirasınızı da kaybetmiş olursunuz. Sizin en büyük farkınız Türkçe’dir. Bu durum çalışma hayatınızı da etkileyecek büyük bir etkendir. Türkçe’yi iyi bilirseniz her zaman bir adım önde olursunuz. Sadece kimliğiniz ve aidiyetiniz açısından değil, geleceğiniz açısında da Türkçe çok önemlidir. Türkçe bu anlamda bölgenin hâkim dilidir.  Türkçe’yi kaybederseniz çok şey kaybedersiniz” diye konuştu.
 

“Emin ve güvenilir insan olmalısınız”

Emin ve güvenilir insan olmanın önemine dikkat çeken Bülbül, gençlere uyarılarda bulunarak, “Avrupa’da yaşıyorsunuz. Çok farklı insanlarla bir aradasınız. Elbette tüm arkadaşlarınız değerleri. Bütün bunlardan önce sağlam bir kişiliğiniz olması gerekir. Kültürünüz ve aidiyetiniz konusunda sizi siz yapan değerleri bilmezseniz, kurduğunuz her ilişki size zarar verebilir. Sağlam bir kişiliğiniz ve aidiyetiniz olmalı. Emin ve güvenilir insan olmalısınız. Peygamberimiz Mekke’de emin ve güvenilir insan olarak biliniyordu. Ebu Süfyan ‘O bizim düşmanımız ancak nasıl bir insan diye sorarsanız emin ve güvenilir insan’ der. Bu anlamda bu kavramlar çok önemli” diye konuştu.
 

Bulunduğunuz ülkede aktif birey olmanız için çalışıyoruz

Batı’da, İslam’a ve Türklere karşı ön yargı olduğunu dile getiren Bülbül, bu anlamda kimliğin ve inancın önemli olduğunu ifade etti. Kendinden emin bir şekilde ilişkilerin kurularak, daha iyi noktalara gelinebileceğini anlatan Bülbül, “Türkiye uzun yıllar ailelerinizi yalnız bıraktı. Artık o yıllar geride kaldı. Onlar işçi oldular. Orada okumadılar. Kendi imkânlarıyla sizi yetiştirdiler. Sizin onlardan daha iyi noktada olmanız gerekir. YTB, olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Gençlik üzerine birçok proje yapıyoruz. Gençlik Köprüleri Projeleriyle, binlerce genci Türkiye’ye getiriyoruz. Türkiye Stajları Projeleriyle sizlere burada staj imkanı sağlıyoruz. Genç Liderler Projeleriyle, sizlerin aktif bireyler olmanız için çalışıyoruz. Bunların yanında Gençlik Kampları yapıyoruz. Bunlar sizler için yaptığımız projelerden bir kaçı” şeklinde konuştu.
 

FETÖ konusunda dünyayı uyarıyoruz

Türkiye’nin dünyanın cazibe merkezi haline geldiğini, bu yürüyüşü durdurmak için de küresel aktörlerin Türkiye’de faaliyet yürüttüğünü vurgulayan Bülbül, FETÖ konusunda uyarılarda bulundu. Bülbül, “15 Temmuz’da Meclisimiz bombalandı. İnsanlarımız şehit oldu. Bir darbe nasıl önlenir bütün dünyaya gösterdik. Bu tehdit artık Türkiye için kalktı. Fakat birçok ülke için devam ediyor. FETÖ konusunda dünyayı uyarıyoruz. Bu bizim için bir vebal” diye konuştu. 

ETİKETLER :
Diğer TÜRKİYE haberleri
Köşe Yazarları
Tüm Gazete Manşetleri Oku
E-Mail Bülten Kaydı
Kanal Avrupa
sanalbasin.com üyesidir
Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Evden Eve Nakliyat Cerrahoğlu Naliyat olarak gebze evden eve nakliyat, gebze nakliyat, gebze nakliye, gebze eşya depolama, sektörunde hizmet vermektedir.Gebze Evden Eve Nakliyat
Avrupa\'nın Sesi Haber Portalı
© Copyright 2016 Avrupanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazisoft Haber Yazılımı alt yapısı ile Eyüp Hacıyakup tarafından yapılmıştır.
TÜRKİYE
Türkiye Haberleri
BALKANLAR
Batı Trakya Online
Batı Trakya Haberleri
AVRUPA
Avrupa Haberleri
DÜNYA
Dünya Haberleri
Online kullanıcılar